Mimarların Korkulu Rüyası Haline Gelen; BSA

6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Yeni ofis açan mimarlık firmaları ve daha pek çok firmaların, bir kaç gün sonra telefonları çalar ve  BSA | The Business Software Alliance, ‘dan aradığını söyleyen inanılmaz hukuki açıklamalar yapan diksiyonu son derece düzgün , tehditler savuran ki bu tehditlerin içerisinde 150 bin tl para cezası , 5 yıla varan hapis cezası gibi ürkütücü şeylerinde bulunduğu bir açıklama ile telefonunuza dayanır.

Kaçak yazılım kullanmak elbette tasvip edilesi bir duruş olmasa da bu denli sert – tehditler savurarak günde 4 defa ofis telefonlarını aramanın da ne denli doğru olduğu açıkçası tartışılır.

BSA ‘ya üye olan firmaların (yazılım şirketlerinin) bilgileri için şurayı tıklayabilirsiniz.Elinizde bu firmalara ait yazılımlar var ise kaçış yolunuz programların lisanslı ürünlerini satın almaktan başkası değildir.Bilgisayarlarınıza format atsanız dahi reg kayıtlarını temizleseniz dahi sizin bu programlardan herhangi birini kullanıp kullanmadığınızı online kayıtlardan başta olmak üzere kendi sistemleri üzerinden ve bilgisayarınızın ilk günden itibaren hangi programları kullandığınızı görmelerine engel olamıyor.BSA üyesi olan program firmalarının ürünlerini satmak üzere kurulmuş bir birliktelik gibi görünse de korsan yazılımlar konusundaki çalışmaları gerçekten ürkütücü ve başarılı bir pozisyondadır.

Online kayıtlardan sizin daha önceki süreçlerde korsan yazılım (autocad , photoshop vs.) kullandığınızı görselerde bunu mahkemede delil olarak kullanamıyorlar.Delil yoksa suçta yoktur mantığıyla suçüstü yaptıkları zaman eğer o ofiste lisanssız yazılım var ise bunu geçmişe yönelik kontroller ile ispat edebiliyorlar.İşte bu durumda yasal yaptırımlara katlanmak durumunda veya Autodesk , Adobe tarafından programı satın alıp uzlaşma yoluna gitmek durumunda kalırsınız.

BSA hakkında kendi resmi web sitelerinde tanımlamalardan bir alıntı ile yazımıza devam edelim..

 

BSA | The Software Alliance, hükûmetler nezdinde ve uluslararası pazarda global yazılım sektörünün önde gelen destek kuruluşudur. Bu kuruluşun üyeleri arasında ekonomiye canlılık veren ve modern yaşamı iyileştiren yazılım çözümleri üreten dünyanın en inovatif şirketleri yer almaktadır.

BSA, dünyanın başlıca korsanlıkla mücadele kuruluşu olarak ve teknoloji inovasyonunu destekleyen ve ekonomik büyümeye yön veren kamu politikalarını şekillendirme konusunda saygın bir lider olarak hizmet vermektedir.

BSA, tüm dünyadaki devlet ilişkileri, fikri mülkiyet yaptırımları ve eğitim etkinlikleri yoluyla fikri mülkiyeti koruyup inovasyona teşvik etmekte, pazarlar açıp adil rekabet sağlamakta ve tüketiciler, işletmeler ve hükûmetler için bilgi teknolojisi konusunda eşit bir biçimde güven ve inanç oluşturmaktadır.

Lisanssız yazılım kullanmak suçtur.Suç unsurunu savunmakta suça ortak olmaya girer dolaylı olarak.Bilişim Hukukçusu değiliz ancak bu konuda duyduklarımız ve okuduklarımız mevcut.Lütfen dikkatli olunuz ve başınız ağrımasın.

Size nasıl ulaştıklarını sorduğunuzda ise resmi bir kurum olduğunuzu ticaret sicilden vs. bulduklarını söylüyorlar..Maliye kayıtları vs. üzerinden veya oda kayıdınızdan veya aldıkları bir ihbar üzerine de ulaşabiliyorlar.

Kimliğinizin gizli kalması garantisi ile birilerini şikayet edebileceğinizi söylüyorlar.Kul hakkı ve TC kanunlarına göre suç teşkil etmesi size nasıl ulaştıklarının veya cezai işlemlerin bir önemini de bırakmıyor.Ben nice okullar mimarlık fakülteleri , nice büyük firmalar gördüm birçoğu kaçak yazılımlar kullanıyor.Ayrıca firmanızı yeni kurmuş olmanız ,bu programlar üzerinden hiç resmi kazancınızın olmaması veya küçük bir işletme olmanız kaçak yazılım kullanmanız için gerekçe olamaz veya olmamalıdır.Kendi vicdanınızı rahatlatmak, TC yasalarına uyum sağlamak ve işyerinizde yapılabilecek denetimlerden yüzünüz ak çıkmak istiyorsanız işyerinizi açmadan önce lisanslı yazılımları sorgulayın ve yeni tertemiz bilgisayarlarınız ile işe atılın tavsiyesinde bulunurum.Yani yukarılarda da belirtiğim gibi format atmanız veya harddiski değiştirmeniz birşey ifade etmiyor.Ancak bilgisayar değiştirdiğinizde bu çözümsüzlük ıspatlanamıyor.

Autocad pahalı geliyor vs. diyorsanız BricsCad gibi başarılı bir Cad programını tavsiye edebilirim.Müşteri hizmetleri, destek birimleri ve Autocad ile yarıyarıya fiyat rekabeti ile arayüzünün autocad ile %100 benzerlik göstermesi bu yazılımı Autocad ile yarıştırıyor.Ayrıca klavye kısayolları vs. konularında da autocad’in aynı komutları kullanılıyor.Eklentilerin kolaylaştırıcılığı ve diğer etmenleri de eklediğinizde ofisinizi açarken bu yazılımı satın alma faktörünü de kafanızda atıp tutun derim.Programı satın almak için veya demosunu 31 günlük kullanım hakkıyla ücretsiz indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Mimarlık ofisi açmak isteyen arkadaşlar , halihazırda mimarlık ofisi olan arkadaşlar için umarım faydalı bir yazı olmuştur.Siz işinizi temiz yapıp, azim ve istikrarla yürümek isterseniz herhangi bir yıldırma çalışması vız gelir tırz gider.Çalışmalarınızda başarılar dilerim..

Kategori:
Makale

tarafından yorumlandı Mimarların Korkulu Rüyası Haline Gelen; BSA

  • Guzel tespitler,,tavirlari cok yanlis bsa nin

    seyhan 18 Ekim 2014 22:35

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya