Mimarlar Odası Kayseri Şubesi ‘Kent Tartışmaları’ konulu Konferans Gerçekleştirdi

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlık Tarihi Uzmanı Uğur Tanyeli, Mimarlar Odası Kayseri Şubesi katkısı ile ‘Kent Tartışmaları’ konulu bir konferans verdi. Konferansta kentsel dönüşüme de değindi.

  Mimarlar Odası Kayseri Şubesi tarafından ‘Kent Tartışmaları’ konulu konferans düzenlendi.

  Konferansta konuşan Mimarlık Tarihi Uzmanı Uğur Tanyeli, “Türkiye’de kentsel dönüşümün ahlaki ve demokratik olma olasılıkları epey kısıtlı gibi gözüküyor. Türkiye bu anlamda gerçekten kentsel dönüşümü ahlaki ve demokratik biçimde yapma başarısını gösterebilmiş bir ülke değil. Bu açıdan çok ciddi zaaflarımız olduğunu söylemek zorundayım” dedi.

  Düzenlenen etkinliğe Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Eda Velibaşoğlu, Mimarlık Tarihi Uzmanı Uğur Tanyeli ve öğrenciler katıldı.

  Konferansta açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Eda Velibaşoğlu, “Kentlerin yeniden planlanması, dönüşüm kararlarının plandan bağımsız, piyasa süreçleri odaklı alınan kararlar ile geleceğe yön verecek değişimlerin yaşanması bu tartışmalar içerisinde yer almaktadır. Planlamada etkin mekanizmaların tasarım süresinin içinde yer alan bütün paydaşlar ile tartışılarak, kentin geleceğinde etkin olunması ve şeffaf bir platform oluşturulması kent tartışmalarının çıkış noktası olmuştur” diye konuştu.

  Velibaşoğlu ayrıca, “Yaptığımız bu etkinlik ‘Yeniden Kent’ ve Kayseri Kentlerin Geleceği’ olmak üzere iki temel başlık altında ele alınacaktır. Bugün ‘Yeniden Kent’ teması altında iki oturum yapılacaktır. İlk oturumda kentler, kent planlaması ve kentsel dönüşüm teorik kapsamda uzmanlar tarafından irdelenecektir. İkinci oturumda ise güncel yaklaşımlar ve uygulamalar etkin görev alan aktörler tarafından değerlendirilecek, olumlu ve olumsuz yönleri üzerinden tartışılacaktır” şeklinde konuştu.

  Mimarlık Tarihi Uzmanı Uğur Tanyeli ise, ‘Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Ahlaki ve Demokratik Olmaz’ konulu konferans verdi.

  mimarlik-tarihi-uzmanindan-kent-tartismalari-konulu-konferans13c2f075871de83532d8Tanyeli konferansta, “Öncelikle böyle önemli bir programa davet edildiğim için çok teşekkür ederim. Kentsel dönüşüm üzerine konuşmam anlamlı olur diye düşünüyorum. Türkiye’de kentsel dönüşümün ahlaki ve demokratik olma olasılıkları epey kısıtlı gibi gözüküyor. Türkiye bu anlamda gerçekten kentsel dönüşümü ahlaki ve demokratik biçimde yapma başarısını gösterebilmiş bir ülke değil. Bu açıdan çok ciddi zaaflarımız olduğunu söylemek zorundayım. Bu zaaflardan belirli bir kişiyi, belirli bir grubu suçlamaya çalıştığım anlamını çıkartmayın. Kuşkusuz böyle suçlamalarda yapılabilir. Bu ayrı sorun ama benim burada söylemeye çalıştığım bundan bir biçimde hepimiz sorumluyuz. Böylesine bir ahlaki ve demokratik olma endişesi yaşıyorsak kentsel dönüşüm bağlamında bu hepimizin sorumlu olduğu bir meseledir” ifadelerini kullandı.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya