Mimarlar İçin Yeni Müşterilere Ulaşmanın 10 Yolu!

6 sene önce yazıldı. Yazar:

Mimarlık ofislerini ayakta tutan en önemli şey mevcut müşterilerini memnun ederek referans olarak gösterilmeleridir.Projelerini daha iyi ifade edenlerin bu yolla yeni müşterilere kavuştuklarını görmemek imkansız gibi duruyor.

İşte tam da bu noktada yaptıklarını müşterilere iyi anlatmanın 10 yolu aşağıdaki gibidir.Tabi bu maddeler kendi mesleki tecrubelerim ve öngörülerim neticesinde şekillenmiştir.Katılmayanlarınıza sonsuz saygılarımı arz ederim.

1) Bulunduğunuz bölgedeki yerel basına ara ara demeçler verin ve kentin geleceği hakkında öngörülerinizi içeren görüşlerinizi yazın, mümkünse karizmatik olanlarından resimleriniz de bulunsun.İsminizin duyulurluğu ne kadar yüksek olursa yeni müşterilerin ofisinizin kapısını çalması o kadar yakındır!

2) Yaptığınız mimari görselleştirme çalışmalarınızın altına imzanızı mutlaka atın!.Bu şirketinizin logosu da olabilir.Kurumsallık demek güven duyulma ihtimalinin o kadar yüksekliği demek.

3) İmkanınız varsa radyo ve tv yayınlarına çıkmaya ve sempatik görünmeye çalışın..

4) Diğer meslektaşlarınızı asla kötülemeyin ve mümkünse ofisinizde hoşunuza giden başka meslektaşlarınızın çalışmalarını sergileyecek kadar (tablo vs. şeklinde..) cüretkar olmaya çalışın!

5) İnternette aktif olun!.Web sitenizi güncel tutun ve blog tutmaya özen gösterin.Bunun yanında firma katologlarına ve firma rehberlerine üye olmanızı pek tavsiye etmem.

6) Bulunduğunuz kent için ücretsiz ve faydalı olacak projelere imza atın!.Sosyal sorumluluk projelerinde yerinizi almaya çalışın..

7) Önemli projelerde ve tasarımlarda reklam afişlerinizi asmayı / astırmayı unutmayınız.Çünkü bu çok iyi bir canlı referans olacaktır.

8) Mevcut müşterilerinize iş bitene kadar yaşattığınız sıcaklığı, iş bittikten sonra da yaşatın!.Köprü – ayı – dayı diye birşey yoktur mimarlıkta..

9) Belirli aralıklarla ofisinizde proje galaları ve sergi tadında kokteyller verin ve mevcut müşterilerinizle , müşteri potansiyeli gördüğünüz kişileri de davet edin!

10) Ofisinize staj için gelen ya da iş başvurusunda bulunan genç meslektaşlarınızı küçümsemeyin, onlara destek verin ve motive edici sözlerle cesaret verin.Bu onların sizi başka ortamlarda da konuşmalarını sağlayacak ve yeni müşterilerin kapısını açacaktır.

Şimdilik bu kadar ama belki de daha da artırılabilir.Belki evet biraz fazlasıyla kapital odaklı bir yazı oldu ama gerçeklik payları tartışılabilir.Yeni insanlara ulaşmak ve kendi mekan yorumlarını daha fazla tasarımda kurgulamak için kaçınılmaz şeyler..

Kategori:
Makale

tarafından yorumlandı Mimarlar İçin Yeni Müşterilere Ulaşmanın 10 Yolu!

  • Ben çevresine işler yapan mimarların kaynadığı bir ortamda sağlıklı bir öneriler listesi oluşturulabileceğini düşünmüyorum..

    Hakan Kaya 7 Aralık 2013 23:32

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya