Mimarlar İçin En Başarılı App Store Uygulamaları

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  1. AutoCAD 360

   

  architecture apps

  This is among the best architecture apps truly designed for architects’ needs. It allows you to annotate as well as revise drawings, whether you are in the field or in the office, and easily share them with others. Besides, the recently updated versions of the app feature GPS integration and 3D viewing.

  En Kapsamlı Proje çizim uygulamalarından birisi olan bu uygulama ile çizimlerinizi başkalarıyla paylaşabilmenin en kolay yolu bu uygulama ile sunumlakta.3 Boyutlu çizimlerinizi bile görüntüleyebileceğiniz özellikteki bu uygulama için herhangi bir bedel ödemeniz de gerekmiyor.

  AUTOCAD 360 on the App Store

  2. Houzz

  architecture apps

  This is a big database of home design pictures that you can have saved to a virtual idea book. It is similar to Pinterest but it is solely for home design ideas. This architecture app has both interior and exterior design ideas. 

  Ücretsiz ve kapsamlı uygulamaların en başında mutlaka bu uygulama vardır diye düşünüyorum..Birbirinden güzel , orjinal örneklerin sunulduğu bu uygulama ile tasarım fikirlerine ilişkin enteresan öneriler bulabilirsiniz.

  Houzz on Google Play

  3. Magic Plan

  architecture apps

  Although this app is not very easy to master, eventually it is worth the struggle. It measures and draws floor designs just from your photos and then exports them in numerous different formats, meaning you can eventually leave your measuring tape at home.

  Basit ve şematik çizimleriniz için eskiz kullanmaktan imtina edenleri mutlu edebilecek bir uygulama bu.Ücretsiz ve ilk kullanımlar için yüksek maliyetli işlerinizde farklı formatlarda dosya transferine de olanak sağlıyor.Tavsiye ederiz.

  Magicplan on the App Store

  4. Sketchbook

  architecture apps

  Autodesk provides several Sketchbook apps for iPod, iPad and iPhone. This app is very handy for a fast sketch when you cannot access pen and paper. The good news is that the mobile version of this app is very affordable at only $1.99.

  Bu uygulamayı zaten pek çoğunuz kullanıyorsunuzdur.En fazla indirilen uygulamalar listesinde de kendine yer bulan bu şık görselleştirme mini uygulaması da çok işinize yarayacak.

  Sketchbook on the App Store

  5. Photoshop Express

  architecture apps

  This is another great architecture app. It allows you to quickly change your renderings and intensify your pictures with filters or colors or borders. The best part of it is that this great app is available for free.

  Bir nevi görselleştirme işi için cep uygulaması da diyebiliriz.Ücretsiz olması enteresan filtreler kullanabilmesi de ayrıcalıklarından..

  Photoshop Express on the App Store

  6. STEEL

  architecture apps

  STEEL is among the pricier architecture apps on the list ($4.99) but it is worth it. With this app, you will never have to carry that hefty hardback again.

  Yaklaşık 10 tl değerindeki bu uygulamayı satın alarak yanınızda çelik el kitabı taşımanıza gerek kalmayacak.İşin güzel tarafı en önemli detaylardan tutun en ufak parametrik değerlere kadar bu uygulama ile her şey elinizin altına geliyor.

  STEEL on the App Store

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir