Mimarlar İçin Birbirinden Takip Edilesi Youtube Kanalları

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  İnternet artık günümüzün vazgeçilmez öğesi.Bunda şüphe yok.Bizim gibi bloggerler için girip bişiler karalamaya yararken, 3d meraklıları için de kendini geliştirebilecekleri bir niş alan haline gelebiliyor.

  Tasarım yapmak, çizim yapmak güzel ve hoş.Ancak yenilenmek ve gelişmeleri takip etmek her zaman pek mümkün olamayabiliyor.Kaldı ki hep gırgır şamata ve onedio’daki gibi ormantik içerikler de bir yere kadar.

  Mesleğimiz mimarlık olduğu için gelişim hiç bir zaman da bitmeyecek.

  Şimdi sizler için güzel bir araştırmayı paylaşacağım.

  Perspective drawing

  1

  Eğlenceli eskizleme videolarını hayranlıkla izleyebileceğiniz bir youtube kanalı diyebiliriz.Daha da enteresanı Dünyaca ünlü yapıların eskiz videolarını hızlandırılmış bir anlatımla öğrenebileceksiniz.

  Ağır Mimar

  2

  Daha çok mizah içerikli videoların bir mimarlık öğrencisi tarafından hazırlandığı bu kanal’da boş vakitlerinizi değerlendirebilmek için güzel bir atmosfer sağlayabilir.

  İçeriklerin profesyonel kitleden daha çok mimarlık okumak isteyen 25 yaş altı liseli kızlardan oluşmasında youtuber’in yakışıklı bulunma payı da var olabilir.

  Sketchup tutorial

  3

  Sketch Up mı? 3Ds Max’mi tartışmalarından uzakta bir yerde kolaylığı ve kısa yoldan 3d işlerinizi halletmeyi / öğrenmeyi isteyenlere tavsiye edebileceğim güzel bir youtube kanalı daha..Videolar henüz level1 seviyesinde Sketch Up severler için ideal!

  How to Architect

  4

  Mimarlığın heyecanlı taraflarında gezmekten ve halen yaptığı işten keyif alanlar için güzel bir Youtube kanalından daha bahsedeceğim.How to architect, neyi neden yaptığını anlamaya çalışan mimarları anlatıyor.Yapıtların hikayeleri ve kamera arkası diyebileceğimiz sırlarından bahsediyor.Mutlaka takip etmelisiniz.

  ARQUI9 Visualisation

  5

  Görselleştirme meraklıları için önerebileceğimiz bu kanalda çeşitli 3d modelleme yazılımlarıyla render çalışmalarından ve ileri sunum tekniklerinden bahsediliyor.Kanal bir firmaya ait.Kendi işlerinin reklamını yapmak haricinde insanlık adına faydalı bişeyler yapma çabaları da takdire şayan!.Bizimkilerden de böyle şeyler bekleriz.

  Art and Architecture

  6

  Sanat ve tasarım..Adından da anlaşılacağı üzere biz mimarlar için oldukça keyif verici içeriklerin yer aldığını söyleyebiliriz.Birkaç video sonra, bağımlılık yaratan çalışmalar için heyecanla yenisini bekler hale geleceksiniz.Ayrıca eskiz teknikleri için oldukça iç açıcı öneriler de yer alıyor.Tasarım yeteneğinizin geliştirilebilecek bir öğe olduğunu bu kanal ile anlayabileceksiniz.

  ZahaHadid Architects

  7

  Dünyaca Ünlü ve bir o kadar da popüler mimarlık firması ZHA’nın resmi Youtube kanalı da ilham verici tasarım paylaşımlarıyla takip edebilinecek hesaplardan biri.Firmanın kurumsal yapısının yansıdığını ve tasarım çizgisini yansıttığını söyleyecek olursak videoların güncellik düzeyi için de sıcak takipler sağlayabileceğinizi söyleyebiliriz.

  Blick

  8

  360 derece videolardan hoşlananlar ve pc başında sıkılanlar için güzel bir oyalanma alternatifi.Takip etmeseniz bile en azından arada ziyaret ederek yeni eklenen 360 derece videolarına göz atabilirsiniz.İnsanın ufkunu açtığı kadar düşünce gücünü de geliştiriyor diyebiliriz.

  ***

  Şimdilik bu kadar..Zaman içerisinde listeye yenilerini ekleyeceğim.Ama unuttuğumu düşündüğünüz bir kanal varsa aşağıda yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

  Çok memnun olurum.Kısa süre sonra aynı derlemeyi Vimeo için de yapacağız gibi duruyor.

  Etiketler:
  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir