Mimarlar Alsancak Limanı İçin 4 Öneri Sundu

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlar Odası İzmir Şubesi, İzmir Limanı için özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından yapılan yeni imar planı hakkında rapor yayımladı.Raporda yer alan ifadelere göre;

  Kruvaziyer Liman Alanı olarak ayrılan alanda 98 bin metrekarelik Ticaret (AVM+Ofis) alanı yapılması amaçlanmıştır. Bu kararın, Kıyı Kanunu’ndaki ticaret işlevi amacına aykırı olduğu, bölgedeki trafik yükünü artıracağı, gelecek turistlerin Kemeraltı ve Alsancak’a gitmek yerine bu AVM’den alışveriş yapacağı böylece kent esnafı ile ticaretin olumsuz etkileneceği, bu iktisadi çöküşün tarihi bölgeyi de mekansal anlamda çöküntüye uğratacağını belirterek planlara itiraz edildiği hatırlatılarak İdare Mahkemesi ve Danıştay da bu planları iptal etti cümleleri yer aldı.

  Bu gerekçelere göre sunulan öneriler 4 ana başlık altında gelişirilmeye açık vaziyette kamu oyuyla paylaşıldı..

  Kentimize yeni bir simge kazandırılsın

  1-Yolcu limanı ve diğer yapılar modern mimariyi yansıtsın.

  2-İzmir’in simgesi olabilecek bir yolcu terminali için proje yarışmaları açılsın.

  3-Kent belleğinde yer eden silolar yıkılmak yerine otel olarak düzenlensin.

  4-Alsancak trafiğini rahatlatmak için alt geçişler yapılsın.

  Alsancak Limanı için önerilerini de sıralayan Hasan Topal, “Kruvaziyer Liman Yolcu Terminali ve diğer yapılarının ve çevre düzenlemesinin günümüz mimarlığını yansıtacak, nitelikli tasarım ve uygulamalar ile gerçekleştirilmesi halinde kentin yaşam kalitesine yapacağı olumlu katkı nedeniyle çok önemli buluyoruz. Gerek Körfez’in gerekse kentin birçok noktasından görülebilen bir noktada yer alacak olan Kruvaziyer Liman Yolcu Terminali, gelen turistler ve kentimiz için olumlu bir imaj yansıtmalı. Bunun için simgesel ifadesi güçlü, yenilikçi bir mimari anlayışla terminalin düzenlenmesini, hatta mimarlık yarışmaları düzenlenerek karar verilmesini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya