Mimarın Siyasi Görüşü Olmalı mı? [görüş]

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Sanatçı insanın siyasi görüşü olmalı mı olmamalı mı tartışmaları günümüzde bile halen sıcaklığını korumaktadır.Mimarlık mesleğinin sanatsal yanları konusunda ayrıcalıklı bir meslek grubu olduğunu söylemek mümkündür.

  Sanatçı icra ettiği mesleği ve ürettiği her ne ise en iyisini yapmayı kendine misyon edinmelidir.Dolayısı ile siyasete ayıracak vakti olmamalı iken elbette bir görüşe sahip olması gerektir.Çünkü sanatçı insan düşünen insandır.Bunların yanında sanatçı insanın ürettiklerini takip eden ve beğeniyle izleyen bir çok insan olabilir.Neyin doğru neyin yanlış olduğu her konu için göreceli olmakla beraber insanları yanlış bir akıma sürükleyebilecek seçim sanatçı insanı vebal altında bırakabilir.

  Mimar projeler çizer , tasarım yapar , eskizleri olgunlaştırmaya çalışır..Hayatı bunlarla geçer.Siyaset ve ideoloji günden güne değişebilir evrimleşebilir ve hatta yok olabilir.Dolayısı ile bu görüşlere körü körüne bağlı kalmak tasarımlarının da körelmesine yol açabilir.

  Şunu bilmeliyiz ki üretim yapan , tasarlayan bir meslek grubu asla tek yönlü ve birşeye körü körüne bağlı kalmamalıdır..Tabi eğer sadece bir etnik gruba , bir ideolojik topluluğa projeler üretmiyorsa..Yerelde kalır ürettikleri globalleşemez ve tasarımları sürekli birbirini tekrar eder.

  Sonuç olarak elbette bir siyasi görüşü olmalıdır mimarın.Ancak bu içinde kalmalı ve geniş ufuklara göz kırpmalıdır yaşamı boyunca..Aksi takdirde Nüdizmi savunan bir mimarın tasarımlarında sadece çıplak beton kullanması gibi abeste iştigal durumlar çıkabilir 🙂

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimarın Siyasi Görüşü Olmalı mı? [görüş]

  • Bir sanatci icin bunlardan bahsetmek dogru olabilir ancak mimarlar icin gecerli degil..herkes kendi cebine bakar…

   teomann 9 Ocak 2013 22:42
  • Mimarlık için herhangi bir siyasi görüşün olmuş , olmamış bence bir önemi yok! ..yeterki çevren olsun..projelerini daha fazla kişiye ulaştırabilirsin işte o zaman.hem kaldı ki bugün mimarların bir çoğu sosyal demokrat 🙂 cemaate dahil olanlarda var elbet 🙂

   Harun 15 Ocak 2013 13:00

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya