Mimarın Hobisi

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

     Mesleğimiz kim ne derse desin zevkli ve bir şeyler meydana gelmeye başladıkça keyif veren cinsten.Şimdi kimse kem küm etmesin..Çizimlerimizin gerçeğe dönüşmeye başladığını gördükçe mesleğe ve büyüklere olan saygımız bir nebze daha artıyor.Bu durum başkalarının bize ve mesleğe olan bakışlarına da etki ediyor.

  Biraz kendimden biraz da olası alternatiflerden bahsederek ”hobi” konusuna değineceğim hazır uzun zamandır makale yazmıyorken..

  Masa başı işi yani projecilik ve tasarım bazlı alanda çalıştığımdan uygulamaları yerinde ziyaret etmek harici ve ihtiyaçlar harici masamdan kalmadığımdan masa başı bir hobi edindim uzunca bir süredir.

  Mimarlık mesleği ve genel mesleki sıkıntıların odağında bir paylaşım sitesi yapmak yerine elimden geldiğince sanatsal bir almanak niteliğinde naçizane kütüphaneye dönüştürmeye çalıştım mimarimedya’yı.Haliyle bu biraz riskti ama ismine yani mimari ve medya terimlerinin ikisini de barındırması bakımından pek bir korku duymadım bunu yaparken..Açıkçası uzun vadeli bir planın kısa bir parçası şeklinde de düşünmedim bunu yapmayı.Yani doğaçlama gelişti ve sanki baya da güzel oldu he? 🙂

  Bazen sizlerden gelen sorulara cevap aradık, bazen de mimari ve iç mekan tasarımları başta olmak üzere temel mesleki paylaşımlara yer verdik bu 1 buçuk yıllık süre zarfınca..

  Hergün paylaşım yapamadığım zamanlar da oldu ama sadık ziyaretçilerim ve seven okuyucularım günde en az bir defa da olsa yine siteyi ziyaretleriyle ayakta tutmayı başardılar..Bu inanılmaz bir aşk doğrusu bende anlamadım epeydir takılıyorum ve 2016 yılının sonuna kadar da  (en az) devam edecek gibi görünüyor.İş yoğunluğum arttığı zamanlar paylaşıların sıklığını azaltsam da (elimde olmadan) yine elimden geldiğince önce kendi hoşuma giden şeyleri yazmaya ve paylaşmaya devam edeceğim.

     Ücretsiz ve çıkarsız dwg , psd ve benzeri indirmeleri de sizlerle  paylaştım..Yine daha güzelleri ekleninceye kadar paylaşmaya da devam edeceğimi bildirmek isterim.

  Her geçen gün yeni eklentiler ve yazılım iyileştirmeleri yaparak siteyi daha kullanışlı ve lezzetli bir hale getirmeye çalıştım.Doğrusu durağan ve klasik bir görünümden modern, interaktif ve farklı bir stille ziyaretçileri ağırlamanın nasıl bir getirisi oldu derseniz her gün ziyaret eden kişi sayısı ve sitede takılma süresi yaklaşık 2,5 kat artış gösterdi.Bu tabi beni ziyadesiyle mutlu etmeye yetti.Aylık toplam ziyaretçi sayısı 30.000 ve sayfa görüntüleme sayısı 150.000 ‘lere dayandı.Bu demek oluyor ki her ziyaretçimiz en az 5 yazı okumuş.Teşekkürler..

  Evde freelance işler alıp çalıştığım dönemlerde olmadı değil ama artık biraz da müzik çalışmaları yapmaya çalışıyorum kendimce..Bu da fikir verebilir.Hobi edinmek isteyenler için gitarı ve bateriyi önerebilirim.Stres atmanıza ve hoş vakit geçirmenize iyi olanaklar sağladığını söyleyebilirim.

  Yeni yerleri keşfe çıkabilir ve fotoğrafçılıkla ilgilenebilirsiniz.Filtreleme ve efekt yolu ile instagram , twitter ve facebook gibi sosyal paylaşım siteleri veya kendi blogunuzda paylaşabilirsiniz.Bu da emin olun oldukça faydalı olacaktır.

  Hep iş , hep iş olmuyor malesef..Bu biraz da insanın kendi elinde olan birşey bence.Günün bazen yetmediği de oluyor evet ama genel anlamda nasıl uykuya ve yemeye de vakit ayırabiliyorsanız bence bir hobi edinerek ona da vakit ayırmalısınız.O zaman göreceksiniz ki hayatınızda taşlar yerine oturmaya başlamış ve tasarımlarınızda yeni pencereler kazandığınızın farkına vardığınızı göreceksiniz.

  Uzun yazılar okunmuyor 🙂 .Şimdilik bu kadar yeterli görüşmek üzere..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir