Mimarın diploma kiralaması ne kadar etik? [görüş]

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  Yalnızca mimarlar için değil aslında..Doktorlar , eczacılar , mühendisler , veterinerlerin de diploma kiraladıkları ve ay başından ay başına kiraladıkları işyerine maaş almaya gittiklerini hepimiz biliyoruz.Herşeyden önce bir mecburiyet meselesi bu aslında..Yeni mezun mimarların birçoğu bu yola başvurarak aylık toplam gelirini biraz daha yükseltmenin endişesinde..

  Mesleğine sahip çıkmakla yakından ilgisi olan bu konu bence her mimarın kendi tasarrufunda vicdan sınavından geçtikten sonra  bir problem olmayacağını düşünüyorum..

  Tehlikeli boyutları var mı? tam olarak yasal açılardan bir hüküm doğurmadığını düşünenlerdenim doğrusu..Üstelik yeni çıkan yasalara göre bir kişi aynı zamanda birden fazla kurumda veya şirkette sigortalı olarak çalışabilmektedir..Bu durum emekli maaşının artmasına olanak sağlarken emeklilik süresinin değişmesine katkıda bulunmuyor..

  Mimarların sigortaları, Mimarlar Odasının belirlediği ” mimarlar için asgari ücret” olan hatırladığım kadarıyla 1950 tl üzerinden gösterilmek zorunluluğu vardır..

  Kişinin tamamen kendi etik değerleriyle ölçebileceğini düşündüğüm diploma kiralama durumu , diplomasını kiralayan mimarın imza atmaya gittiğinde hangi taşeronun işine imza attığını bilmesiyle riskler biraz azalacaktır..

  Bu yazılar da ilginizi çekebilir..

   

  Mimarlar İçin Emekli Olunca Yapılacak 13 Şey

  Mimarlar İçin İnternetten Usta Bulma Yolu

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir