Mimarım Şahane(!)

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  TV PROGRAMLARITelevizyonlardaki dekorasyon , iç mekan tasarımı , bahçe düzenlemeleri programlarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor.Bugün rastgeldim bir tanesine.İsmi yeşil bisiklet..Ziraat Mühendisi bir adam bu site üzerinden gelen başvuruları değerlendirerek kanal 7 televizyonunda bahçe düzenlemeleri yapıyor.Cephe , kapı ve pencere konularında da epeyce fikirleri var..Valla tebrik etmek lazım bir parmağında on marifet..Hem ziraat mühendisi , hem peyzaj mimarı(!) , hem dışmimar(!)..

  Ulusal Kanallardan KanalD ve StarTv de de benzer yapımlar var..Evim Şahane programında bir iç mimar bu site üzerinden gelen başvuruları büyük bir titizlikle değerlendirerek programa katabileceği reytingler üzerinden seçim yapıyor.Ve sonrasında 3 gün içerisinde hem projelendirme hem tasarım hem uygulama kontrolünü gerçekleştiriyor.Yine büyük bir yetenek(!).

  StarTv’deki yapımda ise güzel bir sunucu eşliğinde bir iç mimarın proje tasarlama serüvenini konu alan program gösterimde bulunuyor.Bu site üzerinden yapılan başvurular arasından seçilen ev sahibinin evini değiştirmek gayesindeki çalışmalar konu alınıyor.

  Bu tür programların kimilerine göre kısa zamanda bazı popülerliği yakalamak için güzel olanaklar sağladığı düşüncesini duymaktayım.Bazılarına göre de mesleğin değer yargılarını basitleştirdiği düşüncesini.

  Mesleklerin teknik konularını yalnızca görsellik sağlamak uğruna heba ettiklerine ben de defalarca şahit oldum.Evet kısa zamanda şahane(!) olmasa da fena da olmayan fikirler üretilebilmesi ve bunu izleyicilere gösterebilmesi bakımından az da olsa değerli işler olduğunu düşünmüyor değilim ama sığlaştırıcı bir etki yapmasının da nasıl önüne geçilebileceğinin cevabını da bilmiyorum..

  Peki siz ne düşünüyorsunuz bu tarz tv yapımlarıyla ilgili düşüncelerinizi yazın tartışalım..Mesleğin tanıtımında katkı sağladığını mı , yoksa basitleştirdiğini mi?

   

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimarım Şahane(!)

  • ben mesleğe katkı sağladığını düşünüyorum.. bir mimarla nasıl çalışılır, mimarlara ödenen paralar karşısında neler elde edilir ve mimarlar neler yapabilir , iyi mimar kötü mimar ayrımı nasıl olur gibi konularda aydınlatıcı etki yaptığını düşünüyorum doğrusu..

   Ecem Melis Akpınar 21 Aralık 2013 17:26

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir