Mimaride Robotik Teknoloji

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Artık gün geçtikçe yeni üretimler gündeme gelmeye başladı.Yalnızca üretimler de değil , üretim şekillerindeki değişkenliği modern teknolojiler yardımıyla apaçık biçimde görür olduk.

  Stutgart Üniversitesi Mimarlık bölümü ve Makine bölümü öğrencilerinin ortak çalışmalarından bakın neler çıkmış..

  Aşağıdaki videoyu izleyince beni daha iyi anlayacaksınız.Mimariye etkisinin hatasızlık ve girilen komutları aynen uygulama şeklinde olduğunu düşünecek olursak insan robotlarda düşünme yeteneğinin olmadığı için şükrediyor.Aksi halde düşünsenize  her müteahhit kendine bir robot alır ve istediği arsa için istediği ölçülerde konut tasarlatıp şak diye animasyonunu ve şak diye renderini alsaydı ne olurdu biz mimarların hali 🙂

  Zaten mimarlık mesleğinin ürettikleri bir müteahhitin reklamlarda çıkıp bu değil , bu da değil ,  bu hiç değil diye elinin tersiyle ittiği çöp niteliği haline gelmeye başlamışken..Bir de bu gibi mimarlığın robotların eline geçmesi tehlikesi gerçekten hayal etmesi bile ürkütücü bir durum olarak karşımıza çıkıyor..

  Neyse uzun lafın kısası mimarlık dokunmak , hissetmek ve karalamaktır..Robotların asla yapamayacağı şeyler yani..O yüzden rahat olabilirsiniz değerli meslektaşlar :)..İşin şakası bir yana aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin..Sanki kazak örermişçesine bir imalat yöntemiyle estetik unsurları nasıl da işliyor..

   

  Kategori:
  Haber

  tarafından yorumlandı Mimaride Robotik Teknoloji

  • Mimaride yenilik her zaman iyidir.Değişikliklerin tamamı yaşamı kolaylaştırıcı unsurlardan oluşmaktadır…Biz mimarlar da aslında bu işi yapmıyor muyuz? 🙂

   erenus mimarlık 6 Mart 2013 12:18

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya