Mimaride Robotik Teknoloji Devri Başlıyor

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ,Kentsel dönüşüm sürecine giren İzmir’in mimarisine katkı sağlayacak projeler geliştirdi.Geleceğin mimarlarının mesleki becerilerine ve araştırma olanaklarına katkı sağlamak amacıyla y-Robot: Robotic Crafts (Robotik Zanaat) Laboratuvarı’nı kurdu.

  Robotik teknoloji ile tanışacak olan öğrenciler birbirinden farklı biçimlere ve özelliklere sahip yapıları inşa etme şansı elde edecekler.

  Türkiye’de sınırlı sayıda üniversitenin sahip olduğu endüstriyel robot cihazına sahip olan y-Robot Laboratuvarı, Viyana’da kurulan ve dünyanın önde gelen üniversiteleri ile araştırma merkezlerinin üyesi olduğu Association for Robots in Architecture‘ın (Mimarlıkta Robotlar Derneği) Türkiye’deki ilk üyesi olmayı da başardı.

  mimari tasarımda robotik teknoloji

  y-Robot Laboratuvarı sayesinde öğrencilerin tasarımda robot teknolojileri alanında uygulama ve araştırma yapma imkanı yakalayacaklarını belirten Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Serdar Aşut, “Günümüzde, robotik cihaz gibi teknolojiler sayesinde yapı üretme teknikleri ve araçları da değişmeye başladı. Artık daha farklı biçimlere ve özelliklere sahip yapıları hayal ve inşa etme şansımız var. Bu sayede mimaride yeni bakış açıları ile düşünme ve geliştirme olanağı yakalıyoruz.” bilgisini verdi.

  [kısa bilgi]

  TÜİK’in son verilerine göre İzmir’de bulunan hane sayısı bir milyon 264 bin civarında. 2015 Kasım ayı verilerine göre ise İzmir’de gerçekleştirilen konut satış sayısı 6 bin 522 olarak açıklandı. Bina yaşı ortalamasının 25 olduğu İzmir’de, kaçak ve çarpık yapılaşma oranı ise yüzde 60-65 düzeylerinde.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya