Mimaride Kimlik Arayışları [Dancing House’un İlham Kaynağı]

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bilirsiniz internette mimarlık konusunda, tanıtımında ilginç kelimesi geçen yapıların başında gelir Dancing House (dans eden ev).Hırvat ve Çek kökenli bir mimar olan Vlado Milunić’in , Kanada kökenli bir mimar olan Frank Gehry ile işbirliği yaparak boş olan ve nehir kıyısında yer alan bir alanda tasarladığı binadır.Mimarlık fenomenleri ve yapılarının hikayeleri de her zaman ilginç olmuştur..

  AYRICA ; RENZO PİANO’NUN PEÇETEYE ESKİZİ BAŞLIKLI BU YAZIYI DA OKUYABİLİRSİNİZ..

  Her zamanki gibi boş lafı fazla uzatmayayım ve ilginç mimari yapılar derlemelerinin vazgeçilmezi olan Dans eden ev ‘in bilgilerini aktaralım..

  • Geleneksel mimari akımlara uygun olmayan ve Dekonstrüktivizm stilinde olan bu tasarım inşaatın onaylanmasından itibaren tartışmalara neden oldu..
  • Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan ve bu yapının hemen yanındaki bölgede yaşayan Václav Havel bu inşaatın gerçekleşmesini destekledi ve binanın kültür aktivitelerinin önemli bir merkezi olacağını umduğunu belirtti.
  • Yapıya verilen başka bir isim de “Sarhoş Ev”’dir.
  • Orjinal olarak Fred Astaire ve Ginger Rogers’a adandığı ve dans eden iki partneri sembolizce ettiği için Fred and Ginger olarakta adlandırılmaktadır.
  • Çatı katında bir Fransız restaurantın yer aldığı binada birkaç adet uluslararası firmanın ofisleri bulunmaktadır.

  Yukarıdaki iki resimde de görüldüğü üzere bir yapının kimliği ve esin kaynağı olarak dans eden iki insan bile olabiliyor.Taki ki bunlar saatler süren eskizler ve yorucu düzenlemelerin meyvesi olarak meydana geliyorlar.Yapıldıktan sonra ise tartışmasız Dünya’nın en çok dikkat çeken tasarımlarından biri olarak karşımıza çıkıyorlar..

  Aşağıdaki videoda bu ilginç yapının farklı persfektiflerden görünüşlerini yakalayan fotoğraf kareleri de bulunmaktadır.İzleyebilirsiniz.

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimaride Kimlik Arayışları [Dancing House’un İlham Kaynağı]

  • çok iğrenç bi yapı bunun neresini beğeniyor çek’ler anlamıyorum ama ilginç yapıların ilginç hikayeleri olur demişsiniz yazının başında .işte buna kesinlikle katılıyorum

   emine 15 Ocak 2013 16:12
  • zevkler & renkler tartışılmaz 🙂

   Murat ERÇELEBİ 15 Ocak 2013 16:31
  • where can i doowlnad the 3 mveios i am looking for ?? thanks for your helprat pfink a boo booWe’re the Lemmon Grove Kids from The Lemmon Grove Kids Meet the Monsters Rock-Baby-Rock-It-1957

   Qanitaku 9 Mart 2013 09:22

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya