Mimaride Aydınlatma Elemanları Fa(r)ktörü

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yapıların; mimari anlamda şaheser sayılmaları veya , çirkin kabul edilmeleri öznel unsurlar içerse de bugün Dünya üzerinde çok sayıda proje ”Mimarlık Harikası” olarak kabul edilmektedir.Vitrivius’un bir yapıda aradığı özellikler nelerdi?

  • Sağlamlık (struktur ve diğer unsurlar)
  • Fonksiyonellik (mekan yerleşimleri , zonlama vs.)
  • Estetik (biçim)

  Günümüzde de bu maddeler pek değişti diyemeyiz.Bundan asırlarca yıl önce bu öngörülerde bulunan mimarlar, öne sürdükleri bu görüşlerin halen geçerliliğini koruduğunu görselerdi ne yaparlardı Allah bilir.

  Mimarlık , biçimsel olarak milyonlarca alternatif içerebilir tasarımlar barındırmaktadır.Aynı yapı malzemeleri ile bu kadar çeşitli kombinasyonlar yaratmak başka türlü nasıl mümkün olabilirdi peki?

  Aydınlatma elemanları , çok değil..Daha bundan 30 sene kadar öncesine dek, çoğunlukla sadece ortamın aydınlatılması maksadıyla kullanılıyordu.Oysa günümüzde binaların , köprülerin , barajların ve daha sayamadığım pek çok yapının süslenmesi ve efektif görünmesi için vazgeçilmezler arasında..

  Aydınlatma elemanlarının bir yapının alıgılanmasındaki etkisi üzerine güzel bir fotoğraf karesi

  Gerek kullanılmasındaki teknik bilgi yetersizliği , gerekse binaları ‘gazinolaştırma’ algısı yaratması görüşleri yaygın olarak mimaride daha fazla aydınlatma elemanı kullanılmasını engelleyen faktörlerlen yalnızca ikisidir.

  Aydınlatma elemanları gereksiz enerji tüketimi yaptığı gerekçesi ile de çevreci kesimler tarafından pek sevimli karşılanmamaktadır.

  Benim kişisel görüşüm ise, mimarlık gibi sanatsal yönleri bulunan kutsal mesleklerde bu gibi fuzuli sayılabilecek öğelerin kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığı yönündedir.Çünkü, tarih sadece en çok konuşulanları hatırlar..Bana katılmayabilirsiniz.Sizin görüşleriniz neler yorumlarınızla yazıma renk katın..Bu arada aşağıdaki videoda, Amerika’da bulunan 54 katlı Waterfront Kulesinin TIM HUNTER tarafından tasarlanan ışık gösterisini izleyebilirsiniz..

  Teşekkürler.

   

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya