Mimari Yapılarda Dış Cephe Kaplama

  4 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Dış Cephe Kaplama

  Çeşitli yalıtım malzemelerinin kullanılması ile binaların dış cephesinin teknik yöntemlerle mimari olarak giydirilmesi ve donatılması şeklinde açıklanan dış cephe kaplama, günümüzde dış cephe mantolama prosedürü olarak da bilinir.

  Dış cephenin kaplanması sayesinde binaların ısı yalıtımı maksimum seviyeye çıkarılır. Böylece ısıtma ve soğutma sistemi iyileştirilen binada, enerji tasarrufu sağlanır. Genellikle dış cephe mantolama yapılan binaların içindeki mevcut ısının 20 ile 22 derece arasında olması amaçlanır.

  Ayrıca cephe kaplamanın birçok modeli mevcuttur. Bu sayede enerji tasarrufunun yanı sıra binanın dekoratif anlamda da gelişmesi ve estetik bir görünüm kazanması hedeflenir.

  Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

  Dış cephe kaplama çeşitleri binanın yapısına, türüne ve gereksinimlerine bağlı olarak ortaya çıkar. İhtiyaca göre tasarlanan dış kaplamanın detayları kullanılacak olan malzeme ve teknik ile belirlenir.

  Genel olarak cephe kaplama çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Dekoratif kaplama,
  • Alüminyum kompozit panel kaplaması,
  • Ahşap kaplama, şeklindedir.

  Dekoratif cephe kaplama ile binanın hem yalıtımı hem de estetik olarak geliştirilmesi amaçlanır. Çimento ve silis kum sentezi ile üretilen kaplama her çeşit binanın yalıtımı için kolaylıkla uygulanır.

  Dayanıklı ve hafif olması ile dikkatleri üzerine çeken alüminyum kompozit panel cephe kaplaması, oldukça uzun ömürlüdür. Ayrıca üzerine boya yapılabilmesi kullanım açısından büyük avantaj sağlar.

  Estetik ve havadar olma özelliği ile beğeni kazanan ahşap dış kaplama ise; özellikle doğaya uyum sağlamak isteyenler için oldukça idealdir. Özellikle sektörde uzun yıllardır hizmet veren Hekim Holding markası bu alanda kendisini kanıtlamış bir firmadır. Firmanın internet sitesinde bu konuyla alakalı olarak bir çok bilgilendirme mevcuttur. Aynı zamanda böyle bir hizmet talebiniz olması durumunda sitede yer alan iletişim formundan direkt olarak teklif isteyebilirsiniz. Firmanın sitesine http://www.hekimyapi.com/ adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  Dış Cephe Kaplama Nasıl Olmalıdır?

  Binaların dış cephe kaplama işlemlerinin en iyi şekilde yapılması ve başarılı sonuçların elde edilmesi için mimari ve teknik uygulamaların uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dış cephelerdeki kaplamada da yeni teknolojilerin kullanılması kaçınılmazdır. Bu noktada Hekim Yapı müşterilerinin ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt vermeyi amaçlar. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmanın gerçekleştirdiği cephe kaplaması;

  • Atmosferin neden olduğu kimyasal etkilere karşı dayanıklı olur.
  • Binayı güneşin zararlı ışınlarından koruyarak olumsuz etkilerini önler.
  • Sıcaklık farklılığı nedeniyle ortaya çıkabilecek olan genleşme ve daralma gibi problemleri ortadan kaldırır.
  • Suya karşı izolasyon oluşturarak binanın yağış nedeniyle bozulmasını veya bina içerisine su sızmasını engeller.
  • Binaya havalandırma özelliği katar.
  • Binanın rüzgar gibi olumsuz hava şartlarına direncini arttırır.
  • Estetik anlamda binanın gelişmesine yardımcı olur.
  • Bakımı ve tamiri kolay olur.

  Dış Cephe Kaplama Sistemlerinin Bileşenleri Nelerdir?

  Binanın çeşitli malzemeler ile kaplanarak ısıya ve suya karşı yalıtımlı hale getirilmesi amacıyla uygulanan dış cephe kaplama işleminin birçok bileşeni bulunur. Bunların başında;

  • Taşıyıcı karkas,
  • İzolasyon,
  • Kaplama malzemesi gelir.

  Taşıyıcı karkas ile yüzeye ulaşan su dışarı atılır ve kaplama malzemeleri taşınır. İzolasyon olarak belirtilen bileşen; ısı, ses, su ve ultraviyole gibi unsurlardan binanın yalıtılması için kullanılan malzemelerdir. Kaplama malzemesi ise; cam, ahşap, seramik, kompozit ve taş gibi malzemelerdir. Bu malzemeler ile estetik bir kaplama yapılması amaçlanır.

  Alanında uzman ve deneyimli ekibi ile Hekim Yapı, binanız için en ideal cephe kaplama çözümlerini en makul fiyatlarla sunar. Dış cephe kaplamada kaliteli hizmet ve uygun fiyatlar için linke tıklamanız yeterlidir.

  Kategori:
  Dekorasyon

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya