Mimari Tasarımda Fikir Önerileri

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Artık insanlar için başını sokabilecekleri nitelikte olması yetmiyor konutların.Bu durumun farkında olan konut geliştiricileri ve tasarımcılar kolları sıvayarak farklı üslup ve yöntemleri biraraya getirme çabasında üretim yapmaya çalışıyorlar.

  Mimarlık gibi hayal gücü isteyen ve değerlendirme mesleğine sahip insanlar Dünya’nın çeşitli yerlerinde yapılan yapıları incelemek ve kendi kütüphanesinde zulalamak için boşa uğraşmıyorlar.Sanal basın ve yazılı basında mimarlık dünyasındaki gelişmeleri izlemek büyük keyif veriyor onlara.Çünkü mesleklerinde kullanılabilecek her cinsten gerek / düşünce / fikir onlar için ilham kaynağı olabilecek niteliktedir.

  Şimdi mimari tasarımda ilham alınabilitesi yüksek ve uygulanabilirliği konusunda pek tartışılmayacak tasarım önerileri sıralayacağım..

  MİMARİ TASARIMDA FİKİR ÖNERİLERİ

  Allford Hall Monaghan Morris Mimarlar – Adelaide Wharf (LONDRA)

  1) CANLI RENKLER VE ZİGZAGLAR ÇİZEN BALKON HAREKETLERİ KULLANILABİLİR.

  Yapıya dinamizm katabilecek , enerjik ve canlılık aşılayabilecek bir tasarım önerisidir.Statik açıdan pek te sıkıntı yaratmayacağını düşündüğüm bu askı sistemi ile yukarıdan taşıttırılan balkonlar cepheyi hiç olmadığı kadar eğlenceli hale getirmiş.

  Leddy Maytum Stacy Mimarlar – ABD

  2) DİNAMİK RENKLER VE DOĞRUSAL OLMAYAN PENCERE BOŞLUKLARI YAPILABİLİR.

  Bu tasarım ABD’de orta gelir aileler için tasarlanmıştır.79 Dairelik bu yapı pencerelerinin yapıya kattığı hareket haricinde pek bir estetik öğe taşıdığı söylenemez.Ancak pencerelerin zigzaglar çizer şekilde ama aynı zamanda dengeli yerleşimi bulunduğu bölgede dikkat çekici hale getirmiş.Planda yapılacak ufak değişikliklerle kullanılabilir..

  Overland Partners Architects – ABD , Dallas (YAŞLI BAKIM EVİ)

  3) RENKLENDİRİLMİŞ CAM YADA IŞIK GEÇİRGENLİĞİ OLAN BİR MATERYALİN CEPHEDE KULLANILMASI , HEM MEKANIN İÇİNDE HEM DE DIŞARIDAN BAKAN BİR GÖZ İÇİN SOFESTİKE ORTAMLARI YARATIR.

  İlk bakışta maaliyeti bakımından bu kadar büyük parçaların birleştirilmesi (işçiliği) ve yalıtım nitelikleri korkutucu olabilir ama kullanılması halinde mekanın içerisine düşen gölgeler gerçekten etkileyici olabiliyor.

   

  AYRICA ; İLHAM VEREBİLİTESİ BAKIMINTAN,  MİMARİ TASARIMDA KİMLİK ARAYIŞLARI BAŞLIKLI BU YAZIYIDA OKUYABİLİRSİNİZ..

   

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimari Tasarımda Fikir Önerileri

  • fikirler öznel ama gayet başarılı..Mimari kimlik çok önemli bir mimar için..Mimar Sinanın en başarılı eserlerinin 90 yaşından sonra çıktığı gerçeğinin üzerine bir laf daha söylenir mi bilmiyorum..Blogunuzun çok sıkı takipçilerinden birisiyim..Çalışmalarınızda başarılar..

   Egemen 6 Şubat 2013 21:25
  • başlıkta da belirtildiği gibi , sadece fikir önerileri 🙂

   Murat ERÇELEBİ 6 Şubat 2013 21:28
  • huvdedrai abay diyor ki:merhabalar ben moskovadan huvdedrai abay moskovada bir sera kurmak istiyorum eger 2 bin metre kare bir sera kurulursa bana bunun maliyeti ne kadar olur selamlar.

   Raju 11 Mart 2013 11:58
  • 100.000 Dollars

   Murat ERÇELEBİ 14 Mart 2013 08:52

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya