Mimari Tasarıma Nasıl Başlanır? Hangi Süreçlerin Sonunda Nasıl Bir Yol İzlenir?

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

   Projelendirme ve tasarım başta olmak üzere dekorasyon konularında güzellik ve hatta iç çözümler tamamen görecelidir.Bazı arkadaşlar mail yada iletişim formundan proje ödevleriyle alakalı yardım ricasında bulunuyorlar.Her tasarımcının kendi penceresi olduğuna inanırım ben.

  O pencereden görülen şeyler her pencereden bakıldığında görülen şeylerle aynı değildir.Bunu nazik biçimde ifade etmeye çalıştığımda (yani projeleri konusunda en fazla inceleyebilecekleri güzel örneklerin bulunduğu web sitelerini tavsiye ettiğimde , ufak tasarım ipuçları verdiğimde) projelerini tamamlamam konusunda ısrarcı olanlar oluyor.Kimileri kırılıyor ama yapacak pek birşey yok..Yine elimizden geldiğince teorik olarak yardımcı olmaya çalışıyorum.

  Bir arkadaş iç mekan tasarımıyla alakalı bir eğitim süreci içerisinde bir yemek mekanı tasarlamak istiyor.Konuyla ilgili gelen mail aynen şu şekilde..Sonrasında kendimizce yorumlamaya çalışalım..

  Öncelikle iyi günler dilerim..
  Lise son sınıf İç mekan tasarımı öğrencisiyim.
  Proje ödevim var.
  Bir Fast food mağazası nasıl tasarlanır,nelere dikkat edilir.oturma yükseklikleri kaçtır vs.
  gibi bilgilere ihtiyacım var bana bu konuda yardım edermisiniz.
  şimdiden çok teşekkür ederim.

  Öncelikle her projeye aynı yaklaşım içerisinde olmalı bir mimar..Projelendirme yapmadan önce incelemesi gereken bazı önemli detaylar ve araştırması gereken bazı veriler bulunmaktadır.Bunları ne olduğuyla alakalı tasarıma başlamadan önce yapılması gerekenler konulu bu yazıyı öncelikle 5 dk. ‘nı ayır ve oku! derim..

  Sonrasında daha öznel olarak bir fast food restoranı nasıl tasarlanır? soruna cevaben bir örnekle açıkladığım şu yazıyı okumanı tavsiye ederim.Teknik konularla alakalı tüm sorularına yanıt bulabileceğin bir baş ucu kaynağı var ”NEUFERT” isimli..Tüm ölçülerle alakalı, tasarım kılavuzu niteliğindedir.Gidip satın almalısın hayatını bu işten kazanacaksan.Ama şimdi almayla filan uğraşmamak istiyorsan internet üzerinden NEUFERT kelimesini arayarak kitabı indirebilirsin.

  Sana tasarım konusunda pek ölçülere sadık kalmamanı ve mutlaka kendi yorumlarını ayağı yere basan cinsten olanlarını kullanmanı tavsiye edeceğim..Bol bol örnek incele ve bu örneklerden esinlenmeye çalış..

  Şimdilik bu dediklerimi uygula, epeyce sonuç elde edersin..

  Kategori:
  Makale · Tasarımlar

  tarafından yorumlandı Mimari Tasarıma Nasıl Başlanır? Hangi Süreçlerin Sonunda Nasıl Bir Yol İzlenir?

  • her mekanın kendine has tasarım yöntemi ve yolu olduğu görüşünüze katılıyorum.. bu arada bedava neufert için de ayrıca teşekkürler.. mimarimedyayı seviyoruz..

   Mim Ahmet 7 Ocak 2014 17:42
  • Teşekkürler her şey için.Bizim için bayağı bir bilgi ve araştırma yapmışşınız .
   Emeğinizin karşılığı olamaz.NEUFERT İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER

   Architect06 1 Ekim 2017 12:15

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir