Mimari Tasarım Sürecindeki En Zor Durum

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tasarımlarımızı tam tamamlamak üzere iken işveren tarafından yapılan bir değişiklik , tümüyle bitmiş bir projenin tabiri caizse içine ediverir.Oysaki ilk sunum için gerekli olan verilerin başında tasarım verileri gelmektedir.Bu verilerin sağlıklı bir biçimde mimara teslim edilmesi hem işveren açısından vakit problemini hem de mimar açısından emek israfını önleyecektir.

  Projelerin henüz teklif aşamasındaki bir değişiklik mimarın ufak bir yeri değiştirmesiyle olabilecek bir şey olmayabiliyor bir çok zaman..Tasarımların ucu bucağı olmayan bir olgu olması ve tasarımcının bu olgu içerisinde çoğu zaman boğulması işverenleri projelendirme sürecinin ne kadar uzadığı hakkında bilgi sahibi olmasını engelliyor.

  Tasarımcının bir imtihanı da bir başka blog konusu olabilecek kadar derin bir mesele olan sunum aşamasıdır..

  Çizdiklerini anlatmak ayrı dert , çizmek ayrı , çizdikten sonra uygulatmak ise apayrı bir sıkıntıdır mimarlıkta.

  Bir çok tasarımcının ortak sıkıntısı çizdiklerini iyi biçimde ifade edememesidir.Sunum paftalarını hazırlamak için ekstra fazla vakit harcayan tasarımcıların işi diğer teklif verenlerden önce kaptıkları da aşikardır.

  Dolayısı ile tasarım süreci ile alakalı olarak bu yazıdan sonra muhtemelen tasarım sürecindeki zorluklar başlıklı bir yazı ve tasarımcının sunum sırasındaki imtihanı başlıklı yazılar yayımlamalıyım..

  Kategori:
  Makale

  Yoruma kapalı.

  Mimari Medya