Mimari Sanat – Dönen Gövde!

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  190 metre uzunluğundaki beton ve çelik kule dipten zirveye 90 derecelik açıyla dönüyor.

  Expo 2001 Avrupa Barınaklarının ihtiyacı üstünde, önemli bir kentsel alan için tasarlanmıştır. Calatrava’nın konut kulesi, şehrin batı limanında, dönen gövde heykeli esas alınarak yapılır.

  Genişleyen ve değerlenen bir kamu alanında tasarlanan yapı, iki ana yolun kesiştiği yeri tanımlanmıştır. Dönen gövde kent alanı içerisinden görülebilecek biçimde, özgürce duran bir heykel gibi inşa edilmiştir.

  Bükülen bir insan omurgasına benzeyecek, spiral bir yapı üretimi amacıyla, yedi küp olarak tasarlanan kütlenin etrafı çelik ile destekleniyor.

  Çizim: Santiago Calatrava

  Dönen gövde yapısında, spiral kule, beş katın her birinde olan, dokuz kutuluk ünitelerin birleşiminden oluşturur. Kutu ünitelerini birleştirecek iç asansörler ve merdiven çekirdeği, destekleyici çelik iskeletle birlikte çalışıyor.

  Yapıdaki bütün daireler eşsiz pozisyona sahip olur.Oturma salonları geniş ve iki yönlü manzaraya açık.Yaşam odalarının yükseltilen tavanları, ışığın yarattığı etkiyi ve boşlukları güçlendiriyor.

  Geniş ve aydınlık pencereler dairelere doğal ışıkla birlikte Malmø’nun olağanüstü manzarasını da sağlıyor.

  Gövde toplantıları adında Malmö HSB tarafınca yürütülen konferanslar, 53. ve 54 katlardaki görkemli 360 derecelik manzaraya sahip olur.İç mekan amacıyla Calatrava tarafınca tasarlanan sant çalışmaları Ağustosta ziyaret edilir.

  Çekirdeğe bağlanan taşıyıcı iskelet,beton boruya benzer algılıyor.Çekirdeğin içerisinde bir beton konstrüksiyon merdivenleri ve konutların olduğu gövdeyi kaldırıyor.Yapının karakteristik kıvrımının yaratılması amacıyla her kat döndürülerek yapılmıştır.

  .iç ve dış alanlarda binanın kıvrımını takip edecek pencerelerin eğimli yüzeyi alüminyum panellerle kaplanmıştır.

  Kategori:
  Sanatsal

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya