Mimari Proje Sunum Paftası Nasıl Hazırlanır?

  10 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  En iyi mimarların ve en başarılı mimarlık öğrencilerinin ortak özellikleri incelenecek olursa mimari sunum yöntemlerinin ve ifade güçlerinin çok yüksek olduğu görülür.Bir proje ne kadar başarılı olursa olsun güzel bir servis tabağıyla sunmazsanız gerçekten iyi noktalara yükselemezsiniz.

  Photoshop gibi mimari rutüş programlarının en güzel özelliği o kadar da sempatik olmayan objeleri ve figürleri bile allayıp pullama yöntemleriyle çekici hale getirebilmeleridir.Tabiki kullanmayı bilenlere 🙂

  Özellikle mimarlık öğrencilerinin dönem projelerinin jürilerinde ve meslek hayatının içerisinde yarışmalarda büyük öne çıkarıcı bir etmen olarak göze çarpmaktadır proje paftaları..İyi bir anlatım dili , en güzel yazı karakterleri , açıklayıcı görsellerin güzel bir karolaj halinde sunulması gerekmektedir.Bunu sağlamak için öncelikle projeye gerçekten hakim olmak ta önemlidir.

  Sunum paftaları genel anlamda ikiye ayrılır..Müşteriye / jüriye sunulanlar ve taslak projelerin sunum paftaları olmak üzere.Paftalar genel anlamda özellikle yarışmalarda ve jürilerde 50cm x 70cm ebatlarında sert bir malzemeye bastırılarak kullanılır.

  Müşteriye / jüriye sunulan sunum paftalarında bulunan başlıklar şunlardır :

  1) Konsept Paftası

  Projenizin çıkış noktası , proje tanımı , esinlendiğiniz (varsa) şeyler , maket fotoğrafları ve minik notlardan oluşur.

  2) Proje Paftaları

  Projenizin plan , vaziyet planı , kesit , görünüş , persfektif ve el çizimleriniz ile detay çizimlerinizin bulunduğu yazılı ve çizili teknik ifadelerin bulunduğu paftalardır.

  3) Proje öncesi (benimde zamanında en sevmediğim 🙂 ) çevresel etmenler Paftası

  Proje arazisinin özellikleri , büyüklüğü , çevresinden geçen yollar ve dakikada kaç araç geçtiği , yaya yoğunluğu vs. gibi sebebini halen tam anlayamadığım gereksiz diye tabir edeceğim araştırma ve verilerin bulunduğu pafta.Ha bu arada unutmadan bu paftaya bir de hava koşulları , kuşların göç yolları , deprem etkisi de eklenebilmektedir.

  Projenizi kesit , görünüş, planlar ve vaziyet planı şeklinde tamamladıktan sonra sıra geldi paftaya nasıl yerleştirildiğini öğrenmeye..Bu konuda çok fazla yarışma projesi incelemenizi ve hali hazırda yapılmış sunum paftalarını incelemenizi tavsiye edeceğim.

  Bu konu ile ilgili çok güzel örneklerin bulunduğu bu web sitesini ziyaret etmeden önce mutlaka aşağıdaki sunumları da izlemenizi tavsiye ederim..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya