Mimari Plan Modellemesi Nasıl Yapılır?

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bilgisayar destekli iç mekan tasarımında en önemli nokta kullanıcılara inşaat tamamlanmadan önce tamamlandığında nasıl bir görünüm olacağının sunulmasıdır.Ufak detayları atlayıp , taşıyıcı sistemin yok sayılıp zemin kaplamaları, mobilya tefrişat yerleşimleri vs. gömme dolaplar iç sirkülasyon elemanlarının görünümü ile ilgili konuları render ortamında sunmaya iç mekan plan modellemesi diyebiliriz.

  Bir iç mekan plan modellemesinde olmazsa olmaz şeylerin başında mobilyalar gelmektedir.

  Mesela yukarıdaki çalışmayı kısaca açıklayacak olursak.Bu çalışma 3d dünyasına yeni yeni başladığım dönemlerin eseri olmakla beraber ufak tefek hatalarımı görmezden gelmenizi tavsiye ediyorum 🙂 .

  Öncelikle cephe elemanlarından yalnızca pencerelerin yerlerini görüyoruz.Mekan isimleri ve metrekare babında büyüklüklerini yazmanız müteahhitin işini kolaylaştıracaktır.Mekanlar içerisindeki sabit ve hareketli mobilyaları göstermeniz mekana gerçekçilik katacaktır.Ufak tefek tasarım dokunuşları ile mekanın genel yerleşimi ve dairenin ana hatlarını ifade etmek için ideal bir teknik.Biraz fazla zahmetli.Bazı tasarımcılar photoshop gibi yazılımlar ile plan boyama tekniklerini kullanarak bu tarz sunumları yapıyorlar.Gölgeleri tek tek işlemek vs. biraz zahmetli olsa da uğraşma bakımından aslında pek farkları da yok.Yukarıdaki çizimime şimdi baktığım zaman tüm odalarda aynı tip perdeleri kullanmasam daha güzel durabilirmiş diyorum..Parke tipleri için de aynısını düşünmüyorum desem yalan söylerim..

  Yukarıda yine bir plan modelleme çalışmam bulunuyor.Sizlere mükemmel işler yaptığımı söylemiyorum.Zaten mükemmel de değiller.Ancak paylaşmak güzeldir.Bir iç mekan tasarımı mekanın kurgusu ve tefrişatın yerleşimi ile benzer konularda modellemeye bakan kişiye fikir verebilmelidir.Örneğin yukarıda 3 + 1 daire planı var.Kullanılan mobilyadan çok genel bir hat gözünüze ilişiyor büyük bir ihtimalle.İşte bu 3d iç mekan mimari modellemenin enteresan bir sihiri..Yani şunu diyorum aynı mobilyalar ve tefrişat ile farklı planlar arasında dikkat çekmek..

  Şimdilik bu kadar yeterli sanırım..Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere..

  Kategori:
  Makale · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya