Mimari Görselleştirmelerdeki Kadın Faktörü Sizce Doğru mu?

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Özellikle son dönemlerde konut geliştiricilerinin kullandıkları yeni stratejiler sizin de dikkatinizi çekti mi?..Genellikle kadın ve genç kız figürlerinin ön plana çıktığı bu reklam kampanyaları bir çok kişinin farklı yönleriyle ilgisini çekmeyi ne yazıkki başarmış durumda!.

  Kadınların sex objesi gibi düşünülmemesi gerekliliği üzerine çeşitli sosyal sorumluluk projeleri de yürütülmüştü zamanında.Ancak görünen o ki artık bazı meslektaşlarımız da bu konuda çeşitli çalışmalar yaparak bazılarının ekmeğine yağ sürmekteler..

  Minik bir hatırlatma  yaparak yazımıza devam edelim : ”mimarideki subliminal tehlike!” başlıklı bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

   

  Bir çok mimari projenin müşteriye sunulacak ve projeyi açıklayacak görsellerinde özellikle hamam , sauna , fittnes salonu ve havuz gibi görsellerinde erotik resimlerden pek te farkı olmayan kadın ve genç kız resimleri kullanılmaktadır.Daha doğrusu photoshop’ta görselleştirme çalışmaları yapılırken gizli bir beni izle! , bu projeyi al! mesajlarını görmüşsüzdür.

  Pool_Deckİşte tam da bu noktada mimarisine pek güvenmeyen kurumların yaptıklarını düşündüğümüz bu mimari hile hiç tasvip edilemeyecek kadar acı ve mimarlık tarihimize de hiç yakışmayacak cinsten..

  Yani hiç bir düşünce ve siyasi görüşe hitap etmeyen bir tasarımcının bile bu gibi basit pazarlama yöntemlerine başvurabilmesi insanların proje üzerinde eksikler aramasına önlem olarak kullanılmaktadır.

  Gerçekten de öyle , hemen ilk bakışta jüriyi , izleyicileri veya müşteriyi kandırmak için bu gibi seks çağrıştırıcı öğeleri mimari görsellerinde ufak ufak kullanan mimarlık ofisleri aslında bir nevi eksiklerini kapatmaya çalışıyorlar da denilebilir..

  Projelerin artık insanlara pahalıya daire satıp , yeni şeyler söyleme fikrine hitap etmediği günümüzde bu gibi şeylerin olması kimilerine göre pek normal bir durum gibi karşılanabilecek olsa da yine de mimarimizi daha da ilerlere taşıyabilmek adına doğru bir davranış olmaması boyutuyla tavsiye edilmemektedir.

   

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya