Mimari eskizler yerini dijital ortama bırakırken..

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Pek çoğumuz gibi tasarım yaparken yalnızca el kullanmak artık bir marifetten çok lüks olmaya başladı bile.. Bugün yeryüzünde gördüğümüz büyük yapıların ve ünlü mimarların kalem-kağıt ikilisinden hala vazgeçmediklerini biliyormusunuz peki?

  Türkiye’ de sanırım çizim masası , T – Cetveli gibi gereçler kalmadı mimarlık eğitimi fakülteleri haricinde..Bu durum gerçekten üzücü aslında..Yalnızca kağıt kalemle başlamak hem tasarım kabiliyetinin tam anlamıyla ortaya çıkmasına hem de temiz bir zihinle hareket etmemize olanak sağlar..Evet bilgisayarların sağladığı kolaylık tartışılmaz..Hatta büyük projeler için gereklidir de, yalnız demek istediğim tasarım aşamasında henüz diagram şemalarımızı geliştirirken eskizler yapmak oldukça önemli bir husustur diye düşünüyorum..

  Eskiz yapmalıyız çünkü asla hiç bir tasarım tam anlamıyla istediğimiz gibi olmaz..En harika kıvama geldiğini sandığımızda bile içimize sinmeyen bir noktası hala olacaktır..Peki eskiz yaparken tasarımın mükemmel olabileceğinin garantisini verebiliyor musun? Diye soracaksınız..Cevabım net..Hayır..Çünkü eskiz yapmak demek kusursuz bir tasarıma imza atmak anlamına gelmemektedir.Eskiz yapmak sadece mimarlık mesleğinin vazgeçilmez düsturları arasındadır..Mimari eskizler yapan kadar izleyene de müthiş keyif verecektir.Şayet bir mimarlık tutkusuna sahipseniz.

  Mimari eskizler sunan güzel bir web sitesi olan architecturesketch.tumblr.com ‘u mutlaka ziyaret etmenizi öneririm..

  Aşağıdaki videoda güzel bir eskiz çalışmasını izleyebilirsiniz..Sizin de içinizde birşeyler kıpırdanıyor ve eskiz yapmak için heyecan duymaya başlıyorsanız bu güzel bir gelişme..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya