Mimari Eserlerin Telif Hakları İşverene Geçerse..

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yaklaşık 2 aylık zaman diliminden beri , Mimarlar Odası’nın bas bas bağırdığı ve mail bombardımanıyla üyelerini bilgilendirdiği ”torba yasa tasarısı” nın Mimarlar ve Tüm sanat eserleri sahipleri için tehlikeli maddeler barındırdığı ve meslek geleceği açısından parlak olmayan yenilikler getirdiği söylenmişti.

  Bir imza kampanyası ile (ki, buna mimarlar odasının ve mühendis mimar odaları birliğinin web sitesinden katılınabiliyor .) destek toplayan Odaların bu tek yumruk duruşu hayranlıkla izlenesi..Aynı zamanda takdir edilesidir.

  Söz konusu değişikliklerle neler olacağı ve Mimarları nelerin beklediğini uzun uzadıya yazmış ve sıralamışlar mimarlar odasının web sitesinde isteyenler buradan veya direkt ziyaret edebilirler..

  Listeyi mutlaka incelemenizde (hala incelemeyenler için) fayda var diyorum..Ancak özellikle mimarları rahatsız eden aşağıdaki maddelere yer vermekte yine de bir sakınca yok gibi..

  FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNDA değişiklikler ile:

  • Tüm evrensel belgelere ve uluslararası anlaşmalara da aykırı olarak, mimari projelerin ancak varlığı kendinden menkul belediyelerde kurulacak estetik kurulların onaylaması durumunda eser sayılması; düşünce ve sanat yaşamının en önemli koruyucusu olan telif haklarımızın elimizden alınması;
  • Tariflenemeyecek “mimari estetik kurullar”la mesleki üretimlerimizin toplumun değil bu kurulların değerlerine bırakılması;
  • Mimari eserlerin, yapanların değil sahiplerinin telif hakları iradesinde kalması;

  İnsanın yalnız olduğunu unutturan , tersine ne kadar faal bir grup ve yönetime dahil bir meslek camiasında bulunduğunu bilmek , en azından benim açımdan mutluluk verici..

  Haklarımızın savunuculuğunu yapan ve bu konuda gerekli adımların atılması için elinden gelen herşeyi yapan Mimarlar Odası Yönetimine sevgilerimle..

   

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya