Mimar Olması Tehlikeli Olan Kişilerin Özellikleri

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bir arkadaşımız meslek seçimi hakkında enteresan sorular sormuş.Bildiğiniz üzere mimarimedyabilgi@gmail.com üzerinden gelen soruları yayımlıyor ve kendimizce cevaplıyoruz.İşte onlardan bir tanesi daha..

  Merhaba murat abi. mimarimedya icin sonsuz tesekkur ! Şimdilerde tam meslek seçme dönemindeyim kafamda da uzun zamandır mimarlık var. Ama meslekler karışmaya başladı. Kimisi iş alanı iyi diye tıp oku diyor kimi diyetisyenlikte iyi para var diyor ama ben bir şey anlamadım bunlardan. Sen de böyle sıkıntılar yaşadın mı yoksa düşünceler hep net miydi? Yani böyle kararsızsan seçme falan gibi bi yaklaşım olmalı mı?

  Ve yanıtımız..

  Merhabalar..

  Güzel sözleriniz için teşekkür ederiz.Mimarimedya’yı hep beraber sizlerle daha güzel konumlara getireceğiz inşallah.
  Meslek seçme döneminde tek bir kaynaktan ve tek bir kişiden beslenmekten vazgeçmek gerekir.İnsanlardan fikir almak ve yeniliklere de açık olmak gerekir.Hatta kanaatimce neyi amaçladığını iyi bilmek gerekir.Yani demem o ki, seçeceğin meslekten para kazanmak istiyorsan ve o meslek ile geçimini sağlamak istiyorsan bu noktada durumun ciddiyeti neredeyse 2 kat artıyor kardeşim.Ama yok, durumunuz genel manada iyidir, seçeceğin mesleği severek yapmak ve hobini meslek haline getirmek istiyorsan o zaman durumun yüzü daha da değişir.Kararlarını şekillendirmekte biraz kafa dağınıklığı yaşayabilirsin ama bu süreci profesyonel bir destek alarak geçmelisin.
  Eğer maddi kaygılar ve çok para kazanmak senin için önemliyse duygularınla hareket etmeyip, piyasa koşullarına göre hareket etmelisin..Gerçi geçim anlamında hiç bir şeyin garantisi yok ama bu gerçekleri de değiştiremeyiz.
  Yok illa seviyorum, tasarım yapmak çok eğlenceli , ya da insanlar benim kurguladığım mekanlarda yaşasın istiyorum dersen de o zaman daha da farklı.
  Kararların duygularının esiri olmasın bence.Mimarlık ile zengin olmak veya olmamak hakkında kimse net bir şey söyleyemez.Bu kişinin kaderiyle yakından alakalıdır.Hatta tamamen ona bağlıdır.Bizim yapmamız gereken şey ise sadece elimizden geleni yapmak olacaktır.Gerisi O’na kalmış..
  Tıp ile mimarlığı kıyaslamak bu noktada oldukça yanlış olacaktır dolayısı ile.Önce neyi istediğine karar vermen gerekiyor.Gerçi şimdi bazı arkadaşlarımız kızacak ama Tıp’ın (sağlık sektörünün) iş bulma oranı mimarlık mesleğine göre hayli hayli daha fazla.
  Yerinde olsam iç sesimi dinlerdim.Ben henüz 6 yaşımda legolarla tanıştım.Mini maketler yaptım.Orta okula geldğimde dallarla çöplerle iskeletini oluşturduğum mini evciklerim vardı hep oynadım tasarlayıp üzerine çıkıp deprem testi filan yaptığım dahi oldu.Sonra biraz daha büyüdüğümde ise mandallarla köprüler yaptım.Birbirine tutturarak inşa ettiğim bu küçük ölçekli tasarımlar bana heyecan veriyordu.Liseye geldiğimde ise absürt mimariye ilgi sardım.Kendimce karalayıp durdum.Bu karalamalarıma bakıp bakıp güldüğüm günlerim çok eskide kalmadı 🙂 .
  Mimarlık mesleğini aşağıdaki kimselerin yapması çok tehlikelidir ;
  Tek amacı bu meslekten Para kazanmak olanlar (bu meslek kamusal sorumluluğu da bünyesinde barındırır, dolayısı ile para kazanmak uğruna insanların kullanım alanlarını düşük kalitede inşaa etmek kimsenin hakkı değil)
  Keyfine düşkün , tatil seven insanlar (bu meslekte tatil diye birşey yoktur.Eve gelirsin tv’de birşey görürsün ve çok hoşuna gider kalkar not alırsın bir projende uygularsın.Kafeye gidersin aydınlatma detayları seni heyecanlandırır herkes senden selfie çekmeni beklerken sen o uygulamaya odaklanmışsındır..)
  Sabırsız insanlar (bu meslek özellikle tasarım aşamasında olgunlaşmayı bekleyen çizimlerle başlar ve teknik çizimlerle gider..Bu süreçlerin tamamı zaman , vakit ve nakit isteyen şeyler olduğundan aceleye gelmez!)
  Şimdilik bu kadar..Daha aklıma gelenler olduğunda yine bu yazıya ilave edeceğim.Sizlerin de unuttuğum noktaları eklemesi beni ziyadesiyle mutlu edecektir.Eleştirmekten de korkmayın.Küfür etmediğiniz sürece yayımlayacağıma taahhüt ediyorum 🙂
  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimar Olması Tehlikeli Olan Kişilerin Özellikleri

  • Samimi , içten ve orjinal blog yazılarınızı heyecanla takip ediyoruz.Herşey için teşekkürler

   Mimarlık sitesi 26 Mart 2016 15:42
  • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ama aklıma takılan bi kaç soru var hiç mimar tanımıyorum çevremde mimarlık anlamında bana herhangi bi kolaylık sağlayacak kimse yok ktü mimarlık istiyorum hemde çok paradan ziyade kariyer istiyorum çevremin geniş olması tanıdık olması gerekiyor mu tabi maddigetirice elbet önemli yılların emeği sonuçta ama bunların hiçbiri yıldırıcı değil sadece merak çünkü 50 yaşında bile olsa mimar olmak istiyorum

   Meral 21 Mayıs 2016 19:33

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir