Mimar Henri Cleinge Tasarımı İle Eski Royal Bank!

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Montreal’in yeni ortak çalışma alanı olan Crew Collective’e gösterişli bir mekân sunan banka Neo-klasik bir yapıya sahip bulunmakta.

  Terkedilmiş bir yapı olarak bilinen Royal Bank genç ve yenilikçi bir şirket tarafından yeniden tasarlanmış. Bu yapıyı yeniden ele alıp binanın zemin katını ortak kullanılacak olan ofislerin, kafenin ve şirketin yönetim biriminin olduğu bir mekâna dönüştüren kişi ise mimar Henri Cleinge.

  Henri Cleinge, orjinal pirinç aksesuarları ve ışıklandırma elemanları ile binanın mermerden yapılmış olan döşeme zemini ile tonozlu tavanını tamir ederek yeni bir görünüme kavuşturdu.

  Mimar Henri Cleinge bu projeyi ihtiyatlı bir müdahale ile varolan kabuğu fazla zorlamadan değiştirmek olarak açıkladı. Eski ile yeni arasında ince bir dengenin kurulmasına dikkat çeken mimar, eski binadaki temel olan unsurların kalması gerektiğini ama yine de yapılabilecek yeniliklerden de vazgeçilemeyeceğini vurguladı.

  Kanada’nın en yüksek binası ünvanı olan Royal Bank Tower 1928 yılında inşa edilmiş. Uzunca bir zaman kullanılan bu bina 2010 senesinden beri kullanılmamaktaymış. Bina şimdi yapılan değişiklik ile yeniden kullanımda. Örneğin eski binada bordro fişi yazılan yer yeni binada kahve içmek için kullanılıyor. Yeni yapılan binada camın tercih edilme durumunu ise projenin mimarı olan Henri Cleinge camın önemli bir eleman olduğunu, hem modern hem de mütevazi bir görünüm elde edildiğini ve ortamı küçük bölümlere ayrılmak yerine tüm mekânın birlikte algılanmasını sağladığını söyleyerek açıklıyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya