Milano Design Week 2015’te Türk Mimar Damga Vurdu

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tasarım dünyasının en önemli buluşma noktalarından birisi olan Milano Tasarım Haftası’nda Türk mimar Dağhan Çam odak noktası oldu.

  Geçtiğimiz hafta Milano’da düzenlenen Tasarım Haftasında Türk mimar o üç boyutlu yazıcı ile elde ettiği mimari prototip ile dikkatleri üzerinde topladı.
  Tasarımını Londra’daki ofisinde yapan Çam’ın prototipi Belçika da  Materialise firması tarafından üretilerek Milano ya gönderildi. Yaklaşık 2 metrelik uzunluğuyla dünyada tek parça halinde basılan  en büyük objelerden biri olma özelliğini taşıyor. Nvidia ve Boston gibi bilişim şirketlerinin desteklediği bu proje, yaygınlığı hızla artmakta olan 3 boyutlu baskı teknolojisinin mimari ölçekte kullanılması için örnek oluşturuyor.
  Genç  Türk mimar Dağhan Çam Milanodaki Ezgaat Architects tarafından organize edilen Milano Design Week 2015 kapsamındaki Sbodio32 sergisine davetli olarak katıldı.
  Üç yıldır Londra’da “ Daghan  Cam Limited”  firması adı altında mimari çalışmalarını sürdüren  Çam aynı zamanda  Londra da tanınmış UCL üniversitesinde araştırmacı ve yüksek lisans düzeyinde mimarlık ve bilgisayarlı tasarım, robot ve 3d printerlarla üretim konularında dersler veriyor. Çam  araştırma ve çalışmalarını  genelde endüstriyel robotlar ve  3 boyutlu yazıcılar olduğunu belirterek şöyle konuştu;   “3boyutlu yazıcıların  yaygınlaşmasıyla birlikte gelecekte mimarlığın nasıl olacağına ilişkin çalışmalarım var, bu yeni teknolojilerle inşaatlarda zaman ve malzeme tasarrufu sağlamanın yanında yeni mimari formlar yaratmak hedefleniyor. Günümüzde  teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte otomotiv sanayi ve diğer alanlarda olduğu gibi inşaat sektöründe de insan isçiliği gerektiren ilkel üretim tekniklerinden bilgisayar kontrollü üretim sistemlerine geçiş sürecinde olduğumuzdan yola çıkarak başladığım  çalışmalarının bir ürünü bu.  ”
  Projenin tasarımının bir ay sürdüğüne dikkat çeken Çam üretimin bir hafta da yapıldığını belirtti.
  milano-tasarim-haftasi-na-daghan-cam-damgasini-vurdu--5561729
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya