Mesaj Veren Sehpa!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  İlginç bir tasarım olan ‘Gyro Table’ isimli masa, tasarımcı Brodie Neill tarafından okyanus parçacıkları işlenerek Londra Tasarım Bienali için tasarlanmış. Avustralyalı olan Brodie Neill, bu tasarımı ile okyanuslarda oluşan kirliliğine biraz olsun dikkat çekmek istemiş.

  Hawai, Cornwall ve Tazmanya gibi birçok ülkenin plajlarından alınan plastiklerin geri dönüştürülmesi ile oluşturulmuş. Böylece Brodie Neill, denizleri ve okyanusları kirleten bu malzemeleri kullanarak ‘Gyro Table’ adlı masayı tasarlamış.

  Bu muhteşem tasarımda öncelikle her bir parça renklerine göre ayrılmış ve daha sonra işlenip karma plastik haline getirilmiş. Tüm faklı renkteki plastiklerin bütün haline gelmesi ile de ortaya mozaik döşeme benzeri bir tasarım çıkmış.

  Bu mozaik tasarım masa üzerinde maviden kahverengine, siyahtan beyaza farklı renkli plastikleri görmek mümkün. Okyanus renklerini çağrıştıran bu dizaynın orta kısmında beyaz hâkimken kenarlara doğru renk koyulaşarak siyahlı benekler çoğalıyor ve böylece okyanus kirliğine dikkat çekilmiş oluyor.

  Bu tasarım için kullanılan plastik ilk defa Tazmanya’nın ıssız plajlarında bulunduktan sonra incelenmeye başlanmış. Bunun üzerine çevreci uluslararası bir topluluk diğer kentlerdeki plajlardan plastik parçaların toplanmasını sağlamış ve toplanan bu plastiklerin kullanılır hale gelebilmesi için tasarımcılarla birlikte bilim insanları da çalışmışlar.

  Tasarım masanın mozaik etkisinin olması için öncelikle toplanan tüm parçalar dezenfekte edilip temizlenmiş. Daha sonra tüm bu parçalar reçine ile karıştırılıp, benekli olacak bir şekilde bir araya getirilmiş. Bu birleştirme esnasında ise parçaların eşit şekilde dağılımına dikkat edilmiş.

  7-27 Eylül 2016 tarihleri arasında Londra Tasarım Bienali’nde, Avustralya Pavyonu’nda sergilenen bu tasarım oldukça büyük ilgi görmüş.

  Etiketler:
  · · · · · ·
  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir