Meksika’lı Mimar Pet Şişelerle Kendi Adasını Tasarladı

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Meksika’nın Isla Mujeres Koyu’nda çevre dostu mimar Richart Sowa kendisine küçük bir ada yapmış yaşıyor. 150 bin pet şişeden yaptığı doğa dostu adasında oldukça mutlu birkaç yalnız yıl geçiren adam, kendisine bir de hayat arkadaşı bulunca hayat bayram olmuş.

  25 metre uzunluğundaki bu adayı nasıl yapmış peki?

  Torbaların içerisine koyduğu pet şişeleri birbirine bambu ile bağlamış ve yüzebilen bir taban oluşturmuş. Kalan boşlukları da kum ve odun parçaları ile istiflemiş. Evin iskeletini marangoz bir arkadaşıyla oluşturmuş ve fırtınalara dayanıklı olması için çok dikkatli davranmış. Ayrıca yüzen evini bu sefer etrafı kara ile çevrili bir lagünde yaparak, rüzgarın yıkıcı etkilerinden belli ölçüde korumayı amaçlamış.

  Joyxee Adası’ndaki üç katlı evinde pek çok güneş paneli var ve elektrik bu sayede üretiliyor. Üç duş alanı, bir mutfağı, iki yatak odası ile oldukça büyük bir ev yapmış. Çamaşır makinesini dalgaların gücüyle çalışacak şekilde temin eden adamın ayrıca kuru kompost yapımına yarayan bir tuvaleti de var. Sowa ayrıca vejetaryen olduğundan, karada yetişen veya kendi yetiştirdiği bitkiler ile karnını doyurabiliyor.

  Daha az su harcamak amacıyla, yağmurun bereketini de sonuna kadar kullanabileceği bir düzenek hazırlayan Sowe, ulaşım için de bisikletine atlamayı tercih ediyor.

  Bütün bu güzelliklere rağmen birkaç yıl adasında yaşadıktan sonra, Sowa bir eksiklik hissetmeye başlamış. Yalnızlığın insana özgü olmadığını fark eden Sowe, 2014’te Facebook üzerinden ünlü bir Japon süpermodel ile tanışmış ve Jodi Bowlin isimli kadın, kısa süre içerisinde kendisini Joyxee Adası’nda buluvermiş. Ada hayatına çabucak uyum sağlayan Bowlin ve Sowe mutlu görünüyorlar.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya