Meçhul Müelliflerin İzinde Söyleşisi Yapılacak

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlar Derneği tarafından 9 Şubat 2016 Salı günü saat 19:30’da Zafer Akay tarafından gerçekleştirilecek olan “Meçhul Müelliflerin İzinde: İstanbul’dan Ankara’ya Memur Mimarlar ” konulu söyleşi yapılacak.

  “Memur mimarlar”ı konu alan bu çalışma, Mimarlar Derneği’nin 1931 ve 1940 tarihli iki adres listesinden yola çıkılarak sürdürülen bir araştırmanın son parçasını, bir trilojinin 3. parçasını oluşturuyor.

  Erken Cumhuriyet’te Karaköy’de merkezlenmiş mimarlık bürolarını konu alan ve yayınlanmış olan ilk bölümü, Beyoğlu’ndan Pangaltı’ya, kentin yeni gelişme alanlarında apartman yapan, bugün izlerini kaybettiğimiz “gayrımüslim” mimarları ortaya çıkarmaya çalışan ikinci bölüm izledi.

  Üçüncü bölüm ise İstanbul’dan Ankara’ya uzun bir yol izleyerek, mesleğin kendini yeniden kabul ettirme sürecinde proje de yapmak durumunda olan “memur mimarları” izleyerek, bazı nedenlerle kaynaklarda müellif bilgilerine rastlamadığımız ya da bazen müellifi “Fen Heyeti” olarak tanımlanmış kamu yapılarını konu edinecek.

  11233234234

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya