Masaldan Bir Kare Gibi : Gardens By The Bay

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Kendinizi huzur içinde rengârenk aynı zamanda da eğlenceli bir yerde hayal edin. Her yaştan kullanıcıyı cezbeden masal diyarına benzeyen bu yer Singapur’da bulunan “Gardens By The Bay” dan başkası değil. Doğal elemanların yapay strüktürlerle buluştuğu etkileyici bir atmosfere sahip olan “Gardens By The Bay”a mutlaka yolunuz düşmeli…

  Gardens By The Bay Tasarımı

  Yaklaşık 101 hektarlık alana yayılmış olan bu büyük doğa parkı yeşilin cezbedici etkisini yansıtmaktadır. Birçok bitki türünü içinde barındıran bu park hem ekosistemle dost hem de sürdürülebilir kaynakların kullanımı açısından örnek niteliğindedir. 54 hektarlık bir alana yayılmış olan bahçe “Bay South Garden” ın iç tasarımı orkideye benzemektedir. Bahçede sürdürülebilirliği sağlama ve enerjiyi verimli kullanabilmek amacıyla binalar inşa edilmiştir.

  “Cloud Forest” bölümünde yapay olarak oluşturulmuş yaklaşık 42 metre yüksekliğindeki “Cloud Mountain (Bulut Dağı)” dünyanın en büyük iç mekân şelalesidir. Burası üç kattan oluşmaktadır. Zemin katta deniz seviyesinde yetişen bitkiler, Secret Garden katında dere kenarında yetişen bitkiler ve en üst kat olan Lost World bölümünde ise daha çok egzotik bitkiler bulunmaktadır. Burası bir nevi bitki laboratuvarı gibidir. Her türden bitkiyi görebilme ve keşfedebilme şansınız vardır.

  Parkta en dikkat çeken ve burayı odak noktası haline getiren şey ise tamamen yapay olan ağaçlardır. Burada 18 adet yapay ağaç bulunmaktadır ve ağaçların yüksekliği 50 metredir. Ağaçlarda bulunan yürüme parkuru kullanıcıların kullanıma sunulmuştur. Parkurun yüksekliği ise yerden 22 metredir. Ziyaretçiler parkurdaki gezilerinde ormanı keşfederken aynı zamanda eşsiz bir manzaranın tadını da çıkartmaktadırlar. Ağaçlar çevre dostu tasarımlarıyla alkışı hak etmektedir. Hem bitkiler için fotosenteze yardımcı hem de geri dönüşüm olarak yağmur suyunu toplama ve bu suyun kullanımını desteklemektedir. Çokça strüktür kullanılmasına rağmen ekosisteme zarar vermeden yapılan, habitatı ve bitki türlerini koruyan ve gelişimlerini sağlayan örnek bir ortamdır. Akşamları ışıkların eşlik ettiği bu ağaçların manzarasını restoranlar tamamlamaktadır. Şehrin içinde şehirden uzaklaşmadan doğayla iç içe olan bu park kullanıcılara adeta zengin bir keşif ve gezi alanı sunmaktadır.

  Kaynakça: https://yoldaolmak.com/gardens-by-the-bay-singapur.html

  Kategori:
  Haber · Kısa Kısa · Makale · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya