Mars’a Kurulacak Koloni İçin Mimari Projeler Türkiye’den

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mars’ta bir koloni kurmak isteyen Hollandalı girişimci Bas Lansdrop tarafından oluşturulan projede NASA‘nın Mars’taki radyasyon oranına astronotların dayanamayacağını açıklamasına rağmen bu riskleri göze alarak hareket edecek üç insan haberi oldukça yankı uyandırmıştı.

  Fakat bizce çok önemli bir gelişme de Yeni Yüzyıl Üniversitesi‘nden geldi.
  Sabah gazetesinde yer alan habere göre İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi tarafından yapılan açıklamaya göre bu tarz bir proje Türkiye için de geçerli görünüyor.

  Yedekçi, “Bir yıl içerisinde en az 3 ayrı alternatif halinde Mars’ta 100 kişinin 1 yıl boyunca kalabileceği projeleri kamuoyu ile paylaşacağız. Bilimsel olarak kendimize bu hedefi koyduk” şeklinde yaptığı açıklamayla aslında ülkemiz adına gerçekten çok önemli bir açıklamaya imza atmış bulunuyor.

  Lansdrop’un projesine göre daha anlaşılabilir olduğu düşündüğüm 100 kişilik bir ekiple geçecek 1 yıllık serüvenin özellikle Türkiye’nin uzak bilimleri açısından ciddi bir biçimde yer alacak olması heyecan verici olarak görünüyor.

  Projelerin ne zaman paylaşılacağı bilinmiyor. Fakat paylaşıldığı zaman öğreneceğimiz detaylarıyla daha net bir bilgiye sahip olacağız.

  Kategori:
  Haber

  tarafından yorumlandı Mars’a Kurulacak Koloni İçin Mimari Projeler Türkiye’den

  • Vizyon sahibi ileriyi gören bilim kadınlarımızın mimarlarımızın olması gerçekten Umut verici

   Selin Özkan 24 Mayıs 2019 10:12

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir