Mardin’de Milyon Dolarlık Taş Ev

  11 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Milyon dolarlık konutların satışı artık demode oldu.Ancak modern mimarileri ve kullanılan teknoloji harikaları malzemeleri ile öne çıkan çoğunlukla ünlüler kesiminden insanların satın aldıkları apartman daireleri dudak uçuklatacak cinsten astronomik rakamlarla satışa sunuluyor.

  Buraya kadar herşey (normal olmasa da, duymaya alıştığımız için) normal.Mardin gibi tarihi dokusu Dünya üzerinde fit noktalara ulaşmış mimari harikası bir şehirden ilginizi çekebilecek bir haberi paylaşmak istedim.Son günlerde TV ekranlarında bile gördüğümüz Mardin evleri, dizilerimizde , sinema filmlerinde ve mimarlık yayınlarında sıkça görünür oldu.Bunun sebebi tarihi güzelliklerin yeniden moda olması değil elbette!..Ki , keşke öyle olsaydı.

  Bir enerji içeceği markasının Mardin’in tarihi ve hatrı sayılır tematik öğelerini rantsal bazda kullanması pek çok çevreleri rahatsız etmese gerek ki henüz bir dava açan filan yok.Ryan Doyle ‘un Mardin’deki akrobasi şovunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

  Neyse konumuza dönecek olursak, son altı aydır Mardin odaklı turizmde patlama yaşandığını da hatırlatalım ve HABERTÜRK ‘ün haberine göre  ilginizi çekebilecek istatistikleri paylaşmaya başlayalım..

  1. 10 yıl öncesine kadar 25 bin TL’ye satılan eski taş evlerin fiyatı 1 ile 2 milyon dolara kadar ulaştı.
  2. Bu durum , özellikle Ortadoğu’dan gelen yabancı yatırımcıları Mardin’de butik otel açmak için harekete geçirdi.
  3. Dolayısı ile Mardin’deki tarihi evler ve arsaların fiyatları milyon dolarları aştı.
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya