Marakeş’te Devasa Giriş Kapısı!

  3 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Keresteden yapılmış, sürdürülebilir oldukça ihtişamlı ve bu ilginç kapı Marakeş’ te yapılan İklim Konferansı’ na katılmış olan ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi çekici bulundu. Bu şaşırtıcı kapı karşısında gelen misafirler hayranlıklarını gizleyemediler.

  Bu ilginç girişin tasarımı ise Stephane Malka Architecture ve Oualolou+Choi2ya ait. Kapı adeta bir heykel gibi görünüyor. Bu Ark22 kapısı kent ile çölü birbirinden ayıran Medine girişi tarafına inşa edilmiş.

  Bu ilginç kapının yapılışı sırasında barok ve minimalizm arasında fazlaca gidip gelen tasarımcılar, bu harika geçişi son derece basit bir malzeme olan kereste ile başarmışlar. Keresteleri birbirine tutturmadaki farklı tasarımı ile oldukça başarılı bir yapıya imza atarak herkes tarafından hayranlıkla izlenen bir kompozisyon ortaya çıkarmışlar.

  Kapı için kullanılan tüm keresteler, sürdürülebilir yerel ormanlardan sağlanmış ve etkinlik için de özel olarak üretilmiş. İklim Konferansına gelenlerin devasa kapıdan geçerken aralıklı yapısı göze çarpıyor. Ama bu aralıklı yapı görüntüyü kesmiyor ve doğal gün ışığının ile esintilerin geçişini sağlıyor.

  Devasa giriş kapısında kullanılan her kereste bir taraftan kırılganlığı ifade ederken, bir taraftan da potansiyel gücü temsil ediyor. Kapının her bir yönünden bakıldığında farklı perspektif vererek diğer beton binaların aslında insanların ne kadar göz zevkini bozduğunu bir kez daha vurguluyor.

  Konferansın bitiminden sonra, bu düşük karbonlu yapı sökülüp Marakeş Agdal Bahçesi’nde yapılacak olan bir köşkte farklı malzemeler ile birleştirilerek kullanılacak.

  Kategori:
  Sanatsal · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya