”Maliyeti açıklanırsa ekonomi zarar görür..” Dediler!

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 1 milyar 370 milyon lira olarak açıkladığı miktarı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOKİ’ye sordu. “Maliyetinin açıklanması ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verir.” cevabı geldi. Oda Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “TOKİ’nin cevabı, dudak uçuklatan, ekonomik kriz nedeni olacak maliyeti bulunduğu anlamına geliyor. Maliyetin açıklanan rakamdan yani 1,5 katrilyondan yüksek olduğu kesin.” dedi.

  TOKİ daha önce de Ak Saray inşaatının yapı ve iskan durumuyla ilgili bilgi taleplerine ‘devlet sırrı olduğu’ gerekçesiyle olumsuz karşılık vermişti.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, resmi yazıyla AOÇ arazisine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetleriyle ilgili bilgi istedi. TOKİ başkanı adına Başkan Yardımcısı Orhan Yüce imzalı resmi yazıyla bu talebe olumsuz cevap verildi. 27 Kasım 2014 tarihli cevapta, bilgi ve belgelerin zamanından önce açıklanması halinde, ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar vereceği savunuldu. Bilgi Edinme Kanunu’nun ‘Ülkenin ekonomik çıkarlarına ilişkin bilgi veya belgeler’ başlıklı 17. maddesinin “Açıklanması ya da zamanından önce açıklanması halinde, ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verecek veya haksız rekabet ve kazanca sebep olacak bilgi veya belgeler, bu kanun kapsamı dışındadır.” hükmüne atıfta bulunuldu. TOKİ cevabında “Hükmü gereğince, idaremiz tarafından bilgi verilmesi uygun görülmemiştir.” denildi.

  Mimarlar Odası başvurusunda TOKİ’den istenen bilgiler arasında sarayın binasının toplam inşaat maliyeti, kaba ve ince inşaat imalatları, çevresindeki 40 metre genişliğindeki yol maliyeti, işçilik maliyeti, peyzaj düzenlemesinde ithal edilen ağaçların maliyeti, çevre düzenleme ihale işlerini alan şirketlerin bilgileri, temizlik, bahçe bakımı, aydınlatma ve işletme giderleri de yer aldı. TOKİ ayrıca bu sorulara ilettiği cevapla Başbakanlık’tan bilgi alınması notunu da düştü. TOKİ’nin cevabını değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, hükümetin 1 milyar 370 milyon lira olarak açıkladığı sarayın tamamen bitmesi halinde maliyetinin 5 milyar liranın üzerine çıkabileceğini söyledi. Karakuş, “TOKİ’nin maliyeti açıklamama sebebi, ülkenin ekonomisine zarar verecek olması ise bu demektir ki kaçak sarayın maliyeti açıklandığında, Borsa’da spekülatif bir durum yaşanacak, dudaklarımızı uçuklatacak bir maliyeti olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle tarafımıza bilgi verilmemesi Kaçak Saray’ın maliyeti ekonomik kriz nedeni olacak boyutta olduğunu düşündürüyor. Maliyetin açıklanandan çok daha yüksek olduğunu söylemiştik, zira açıklanana eş bir maliyet olsaydı Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı rakamı TOKİ de açıklamaktan çekinmezdi. Kesin olarak söyleyebiliriz ki Kaçak Saray’da maliyet açıklanan rakamdan yani 1,5 katrilyondan yüksektir.”

  ‘Milletin sarayı’ ifadeleriyle harcanan paranın gizlenmeye çalışıldığını kaydeden Candan, “Kılıf bulmaya çalışsalar da yaptıkları aşırı lüks harcama hiçbir şekliyle kabul görecek durumda değil. Halkın yoksulluğuna çözüm aramak yerine lüks içerisinde, jakuzili, havuzlu, buhar odalı, hamamlı cumhurbaşkanlığı konutu yaptıranlar, ekonomik krize neden olacak bir maliyetle, halkın kullanımında olan AOÇ’yi gasp ederek kaçak saray yaptıranlar iktidarlarını sürdüremezler.” şeklinde konuştu.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya