”Maketten konut satışını yasaklamayacağız!”

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İnşaat sektörünün dinamik ve sürekli yaşayan bir sektör olduğunun bilincindeyiz hepimiz..Henüz proje inşaata başlamadan projenin maketleri ve 3D animasyon filmleri üzerinden konut satışı yapıyor firmalar..Bu hem inşaatın hızlı yürümesi için finansmanı kolay yollardan sağlarken hem de kullanıcıyı heyecanla beklemesi gereken bir döneme doğru götürüyor..

  Fakat son zamanlarda basında çıkan haberler , konut geliştiricilerin pek işine yarar cinsten olmadı..Konuyla ilgili olarak bir bilgilendirme toplantısı yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı şu açıklamalarda bulundu :

  ”Çok net söyleyeyim, biz maketten satışları yasaklama düşüncesinde değiliz..Böyle bir yaklaşım doğru da değil. Maketten satışları yasakladığınız zaman konut maliyetlerinin yükselmesine sebep olursunuz. Maketten satışları düzenlemek, güvenceye kavuşturmak amacındayız. Tüketici güvencede olsun, üretici de riskleri üstlensin. Ruhsat alınmış olması, kat irtifakı kurulmuş olması gibi kriterler getiririz. Konut sektöründe olan ticaret erbabı bir site yapıyorsa başlangıçta çok daha uygun şartlarda bunları satıyor. Sektörün dinamizmini de ortadan kaldırmadan tüketici hukunu koruyacak bir model peşindeyiz..”

  Konut projeleri için satış ofislerinde vazgeçilmez görsel sunumların başında gelen maketler , eğer yasaklanırsa onlarca insanın da ekmek yediği bir sektör daha kepenk indirmiş olacak..Aşağıdaki videoda bir maket örneği görmektesiniz..

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya