Mahremiyetin Korunmasında Mimari Faktörü Nedir?

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  mimari-etmenler

  Hepimiz görüyoruz konut reklamlarındaki özellikle de site içerisine hapsolmuş yapıları..Güya yeni yaşam alanları sunduklarını ve insanlara vazgeçemeyecekleri yaşam olanakları sunduklarını iddia ediyorlar.Hepsi para tuzağı hepsi sahtekar hepsi yalancı..

  Çocukları, kafes içerisindeki kuşlardan farksız bir hale getiren ve adeta milyon dolarlık hapishanelerde yaşatan bu zihniyet para kazanmak için elinden ne geliyorsa yapar.Düşünsenize sokaklarda özgürce koşan , maç oynayan kavga eden , evcilik oynayan çocuklar mı ileride daha iyi yerlere gelir? Yoksa site bahçesine hapsolmuş duvarların ardında nasıl bir dünya olduğunu merak eden ana kuzusu çocuklar mı?.Belki baba parası ile ileride biryerlere yine gelir her ikisi de ancak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi , hayata karşı direncinin artması ve gerçekliklerle arasına bekçi kulübesi girmemesi açısından tellerle çevrili yaşam alanlarında yaşamamak gerekiyor..

  Gelelim mahremiyet konusuna..

  Şimdiki konut projelerinde ve villa kentlerin belki de tamamında eşi ve çocuklarıyla şortla kendi evinin bahçesinde dahi oturmak na mümkün!..

  +18-logo-28-subatTıpkı yüz sene önceki Alman Bauhaus ekolü gibi her yer cam , ve şeffaf cam olunca mal mülk komple meydanda kalıyor haliyle 🙂 .

  Hiç bir siyasi görüşün aile içi yaşam standardını teşhir etmenin doğru olabileceğini savunduğunu sanmıyorum.Düşüncelerimi de ifade etmekten hiç çekinmiyorum.Ben de bir mimar olarak düşüncelerimi sizlerle paylaşmaktan hatta gurur duyuyorum.Aile kavramının  , annelik kavramının , kız çocuklarımızın komşunun oğlu veya eşi tarafından dikizlenmesinin doğru olacağını düşünmüyorum!..Daha açık nasıl anlatabilirim ama yan yana  , dip dibe binaların planlamasını yapan mimar kardeşlerimizin de bu bilinçte olmalarını ümit ediyorum.Bunun modernlikle de alakası yok!.En azından klasik Türk toplumu özelliklerinde de bu olguya sahip çıkılmıştır.

  Muhafazakarlık ayrı birşey , aile kavramının açık biçimde teşhir edilmesi ayrı!.

  Mimariyi +18 kılan etmenleri aşağıda sıraladım..

  -Balkonlardaki cam parapetler,

  -Cephedeki şeffaf camlar,

  -Şeffaf cam merdivenler veya korkulukları,

  -Bahçe duvarlarının yan komşu manzaralı planlanması,

  -Blokların arsadan daha fazla para kazanmak amacıyla yakın planlanması

  Bu etmenleri artırmak gerçekten mümkün.Bu maddelerden (artırılacak olanlar da dahil!) kaç tanesi müteahhit tasarrufunda , kaç tanesi mimar tasarrufunda o kadarını da sizler düşünün!

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir