Maggie Daley Park…

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Chicago şehir merkezinde olan Maggie Daley Park, yeni bir tasarımla eğlenceli, yaşayan kamusal yeşil alana dönüştürüldü. Tasarımı ise peyzaj mimarı Michael Van Valkenburgh tarafından yapıldı. Maggie Daley Park, 81 bin metrekarelik bir alana sahip.

  Aralık 2014 tarihinde açılmış olan Maggie Daley Park BP Yaya Köprüsü ile Millennium Park’a bağlanmaktadır.

  Chicago şu hali ile hala güçlü bir sanayi kenti gibi görünüyor fakat şehrin merkezinde olan fabrikalar artık geçmişte kaldı. 1953 yılında otopark inşa edilen Michigan Gölü kıyısındaki araziye daha sonra Maggie Daley Park’ın yapılmış. Maggie Daley Park’ta çiçek bahçesi, tenis kortları ile buz pateni pisti bulunuyor. 1976 yılında Daley Bicentennial Plaza, yeşil çatı olarak otopark üstüne inşa edilmiştir.

  Frank Gehry’nin tasarladığı kıvrımlı, metalik BP Köprüsünün yapıldığı zamanlarda, Millennium Park’tan karşı tarafa geçenler oldukça yıpranmış bir alanla karşılaşıyorlardı. Yeraltı yer alan otoparkında sızıntılar başlayınca tadilat yapılması gerekti. Böylece buranın park alanı olarak tasarlanması akıllara geldi ve uluslararası tasarım yarışması açıldı. Yarışmayı New York’ta yaşayan hem yenilikçi hem de davetkar peyzaj çalışmaları ile tanınmış olan Michael Van Valkenburgh kazandı.

  Yeni tasarlanan parkın peyzajı oluşturuldu. Garaj döşemelerinin yükü arttırılmadan, parkı şekillendirmek açısından köpük kullanıldı.
  Parkın tepelerden ve eğrilerden oluşması gelen ziyaretçileri güneşten, rüzgârdan ve trafik gürültüsünden koruyor. Ayrıca muhteşem manzara ve hareket kolaylığı ile de dikkatleri çekiyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya