Lizbon’da Yenilenen Tarihi Deniz Havuzu!

  3 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  1915’te inşa edilmiş olan kamusal tesisin tekrar kullanıma sokulabilmesi için tasarlanan bir proje olan Carpa Olivera, Lizbon’daki deniz havuzlarından ilham almış.

  Carpa Olivera, 1915’te Mazatlan’daki Olas Altas sahillerinde inşa edilmiş olan bir sosyal mezkezdi. Tasarımı Lizbon’daki deniz havuzlarından ilham alınarak yapıldı. Carpa Olivera, biz zamanlar dönemin ünlülerince sosyalleşme için bir mekân ve bolca turist ziyaret noktaları bakımında olmazsa olmaz bir yerdi. Bu ünlü yapı 1954 yılında meydana gelen bir hortum sebebi ile büyük hasar gördü. Ama zamanla insanlar gelerek havuzunu kullanmaya devam ettiler. Ünlü alan, 2004 yılında tadilat gördü fakat yine de bir süre sonra tekrar unutuldu ve kullanılmaz bir duruma geldi.

  Yaşadıkları kente yeni tasarımlarla farklı fikirler üreten proaktif ekip Collectivo Urbano, Mazatlan Investment Unit’e söz konusu unutulmaya yüz tutan kamusal mekânı kurtarabilmek için bir öneride getirdi.

  5 mimardan oluşan bu ekibin önerilerine göre hem havuzun geri dönüşümü açısından havuzu temizlemek hem de gel git suyu ile beslenmekte olan bu havuzu eski günlerindeki gösterişine kavuşturabilecek yeni bir eleman olarak, yerel halkı ve turistlerin de kullanabileceği bir kaydırak eklemek fikri idi. Eklecek olan bu yeni eleman deniz içinde oldukça güçlü ve tek başına bir heykel olacaktı.

  Tasarlanan alanın üst kısmında karayla denizi ayırmış olan duvarın üst kısmında, oradan geçen yayaların gün batımını izlemesi için de bir seyir terası mevcut. Rampadan aşağıya inilince zemine varılıyor. Burada büfeler bulunuyor. Bir alt kısımda ise tasarlanan kaydırak yer alıyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya