Liman Bölgesi Evi!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Seattle’da Union gölü kıyısında bulunan ve demir atmış liman bölgesi evlerinden biri Dunn konutlarıdır. Bu liman bölgesi evlerinden birinin tasarımı ise Vandeventer + Carlander Architects tarafından yapılmıştır.

  Liman bölgesi evi iki katlı olarak projelendirilmiş ve evin alt katına genel mekânlar yapılırken, üst katına ise ev sahiplerine ait olacak mekânlar konumlanmış.

  Liman evinin dekorasyonu yapılırken özellikle sıcak renklerin seçilmesine dikkat edilmiş. Böylece kullanılmış olan bu renkler ile mekânın görüntüsünde bir sıcaklık yaratılmış. Ayrıca evin kullanılabilecek olan en küçük alanları bile değerlendirilmiş ve böylece yer kazanılmış. Liman bölgesi evinin camdan yapılmış her bir bölümünden su manzarası görülüyor ve böylece içinde yaşayan insanların dinlenmesi sağlanıyor. Su manzarası seyrettiren camlı bölümler dışarıdan doğal olan gün ışığının evin tüm köşelerine girmesini sağlayarak doğal bir aydınlatmada sağlanıyor.

  Dışarıdan gelen sıcağın önlenmesi için evin cephelerinde bulunan camlara ahşap panjurlar konulmuş. Böylece hem sıcağın içeri girmesi engellenirken, hem de evin iç kısımlarının ve bu kısımlarla birlikte özel bölgelerinin de dışarıdan görünmesi engellenmiş oluyor.

  Liman evinde kullanılan güneş enerjisi kullanılarak eve doğal ışık ve doğal havalandırma sağlanırken, bu sayede enerji tüketiminde önemli ölçüde bir düşme yaşanması sağlanmış. Böylece ev için tüm bu özellikleri ile tasarlanan bu proje çevre dostu olan yeşil mimarlık projeleri için verilen örnekler arasında yer almış.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir