Lake Union’daki Yüzen Evler

  3 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Seattle’da Union gölü kıyısında bulunan ve demir atmış liman bölgesi evleri oldukça ilgi çekicidir.

  Liman bölgesi evleri iki katlı olarak projelendirilmekte ve evin alt katına genel mekânlar yapılırken, üst katına ise ev sahiplerine ait olacak mekânlar konumlanması tercih ediliyor.

  Kısıtlı metrekare nedeniyle evlerin kullanılabilecek olan en küçük alanları bile değerlendirilmekte. Liman bölgesi evlerinin camdan yapılmış her bir bölümünden su manzarası görülüyor ve böylece içinde yaşayan insanların dinlenmesi sağlanıyor. Su manzarası seyrettiren camlı bölümler dışarıdan doğal olan gün ışığının evin tüm köşelerine girmesini sağlayarak doğal bir aydınlatmada sağlıyor.

  Dışarıdan gelen sıcağın önlenmesi için evin cephelerinde bulunan camlarada genel olarak ahşap panjurlar tercih ediliyor. Böylece hem sıcağın içeri girmesi engellenirken, hem de evin iç kısımlarının ve bu kısımlarla birlikte özel bölgelerinin de dışarıdan görünmesi engellenmiş oluyor.

  Liman evlerinde kullanılan güneş enerjisi eve doğal ışık sağlarken, bu sayede enerji tüketiminde önemli ölçüde bir düşme sağlıyor. Liman evleri için tüm bu özellikleri ile tasarlanan projeler çevre dostu olan yeşil mimarlık projeleri için verilen örnekler arasında yer almış.

  Kaynak : https://www.priceypads.com/the-queen-of-lake-union-seattles-aurora-houseboat-asks-4-6m-photos/

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya