LA Şarapçılık Üretim ve Tadım Tesisi

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Torbalı’da bulunan LA Şarapçılık Üretim ve Tadım Tesisi, Kreatif Mimarlık’ın tasarımıyla hayata geçirildi. Ayrıca tesis, bağlar, mahzen ve tadım alanı arasında süreklilik sağlaya yarayan doğal dokuları bir araya getiriyor.

  Yapı, Dünya Mimarlık Festivali 2016, ‘Üretim, Enerji Ve Geri Dönüşüm’ kategorisinde finalistler arasındadır.

  Türkiye’nin endüstriyel üretim yapmakta olan 2000 dönümlük organik üzüm bağlarına sahip olan firmanın ‘LA Şarapçılık Tadım Tesisi’ bağların göründüğü bir yerleşim üzerinde konumlanıyor.

  Yapılan tesiste, şarap üretimi ile alakalı olarak bilgilendirme toplantıları yapılıyor. Bu toplantıların yanında ise üretilmiş olan şarapların tadına bakılabiliyor ve satın alınabiliyor. Tüm bu hizmetler için de mekanlar tasarlanmış. Yapılan projenin en önemli özelliklerinden birisi de tadım salonundan aşağıda toprak altında kalan mahzenin görülebiliyor olması.

  Binada iki ana fonksiyon var. Bunlar şarap tadımı alanı ile mahzen. Şarap tadımı alanı, güneş ışığı ile doğal havalandırma olan ve manzarayı görebilen hoş bir atmosfere tasarlanmış. Mahzen alanı ise devamlı kontrolü yapılmak zorunda olunan bir iklime ile loş bir atmosferin olduğu bölgeye planlanmış. Bu yüzden şarap tadımı alanı zemin katta bulunurken, mahzen ise bodrum kata yapılmış.

  Şarap tadım alanı çelik yapı sistemine sahip. Ayrıca ahşap kirişler ve doğal taş ile kaplanarak kombine edilmiş. Mevcut olan ağaçlar peyzaj tasarımı sırasında dikkatli bir şekilde muhafaza edilmiş ve yerel bitki örtüsü binanın bir uzantısı olarak tasarlanmış.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya