Kutsal Topraklara Güneş Enerjisi Fikri

  11 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mekke Belediye Başkanı Usame Al Bar, kentin güneş enerjisiyle aydınlatılması projesine 640 milyon dolar yatırım yapılacağını, söz konusu yatırımın 20 yılda kendisini finanse edeceğini söyledi.Mekke sokaklarının güneş enerjisiyle aydınlatılacağı belirtildi. Mekke’nin, bu projeyle, dünyanın güneş enerjisiyle aydınlatılan ilk kenti olacağı ifade edildi.Rolls RoyceGeneral Electric ve bazı Suudi şirketlerinin ortaklaşa hayata geçireceği ‘güneş enerjisi projesi’ için 20 uluslararası şirket yarıştı. Projenin ne zaman başlayacağına dair bir bilgi verilmedi.

  Gün geçmesin ki Mekke ile ilgili tasarımlara bir yenisi daha eklenmesin..Hergün neredeyse yepyeni bir Mekke karşımıza çıkıyor gerek mimari fikirlerle gerekse de mimari animasyonlarla ve görselleştirmelerle..Aşağıdaki video da onlardan birisi..

  Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde, ”Yeni Mekke” olarak adlandırılan büyük bir yerleşim projesi hayata geçiriliyor. Toplam 690 bin kişinin yaşayacağı yeni yerleşim merkezi Bavabad projesinde Türk şirketi Atlas Grup İnşaat da yer alacak.

  Türk ortağıyla dev projeyi gerçekleştirecek Suudi Arabistan merkezli Sumou Holding, Cidde’de yapılan ve geniş uluslararası katılıma sahne olan Uluslararası İnşaat ve Gayri Menkul Fuarı’nda dev projeyi tanıttı. Fuarın açılışını yapan Cidde Valisi Prens Macid Bin Abdulaziz, fuarı gezerek Suudi Arabistan’da yüzlerce projeye imza atan şirketleri ziyaret etti.

  ”Yeni Mekke” olarak da adlandırılan proje içinde üniversiteler, oteller, iş merkezleri, spor kompleksleri, yeşil alanlar yer alacak. Mekke ile Medine arasındaki hızlı tren de Bavadat kentinin içinden geçecek. Kabe’ye sadece 13 km uzaklıktaki Bavadat kentinden harem bölgesine 24 saat süreyle servisler çalışacak. Proje kapsamında inşa edilecek daireler dünya genelinde satışa sunulacak.

   

  Kategori:
  Haber

  tarafından yorumlandı Kutsal Topraklara Güneş Enerjisi Fikri

  • Heryeri bozdular o mübarek yerlerin ya yazıkllar olsun..petrol krallığı

   Emre 18 Mart 2013 16:11
  • Bu yeni mekke diye adlandirilan projenin tasarim ve uygulama surecinde hangi firmalar yarismis?..isimlerde aciklanmaliydi , 20 firma diyip gecmek guzel de isim vermek kotu mu?

   erden 19 Mart 2013 20:19
  • eleştiriniz için teşekkürler..

   Murat ERÇELEBİ 19 Mart 2013 20:51

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya