Kurtuba Camisi’nden İslam İzleri Silinmek Mi İsteniyor?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İspanya’nın Kurtuba şehrinde Endülüs Emevi eseri olan ve günümüzde müze ve katedral olarak kullanılan Kurtuba Camii ile ilgili tartışmalar bitmiyor. Caminin tarihi dokusuna verilen zararların önlenmesi ve cami isminin değişmemesi için kampanya başlatıldı. İnternet üzerinden yürütülen kampanyaya 400 bine yakın kişi destek verdi.

  Günümüzde ad “Kurtuba Camii ve Katedrali” olarak ifade edilen eserin ismindeki cami ibaresi çıkarılmak isteniyor. Ayrıca eserin mimari dokusundaki İslami izlerin de yok olması için çalışmalar yapıldığı öne sürülüyor.

  Avrupa’da bulunan en ünlü İslami eser olan Kurtuba Camii, Güney Endülüs bölgesinde şehrin merkezinde bulunuyor. UNESCO dünya mirası listesinde gösterilen Hristiyanlıktan da eklemeler bulunan yapı İslam mimarlığının en önemli eserleri arasında görülüyor.

  Hepimiz için Miras kampanyasının sözcüsü Miguel Santiago, “Cami-Katedral şehrin kültürel kalbi ve turistik merkezidir” diyerek isim değişikliğine karşı çıkıyor. Santiago, değişikliğin turizm çıkarlarına aykırı olduğu gibi tarihi, sanatsal ve sembolik özüne de aykırı olduğunu belirtiyor.

  Miguel Santiago Kurtuba Psikoposluğu’nun tarihi yapının kullanıcı ve koruyucusu olabileceğini ama sahibi olamayacağını ifade ederek kendilerini malik görmeye başladıklarını ve binanın tarihini değiştimeye hatta ismini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyledi.

  Kurtuba Müslümanlar Birliği Başkanı Kamil Mecelef “Caminin adının silinmesi, binanın tarihi dokusunun bozulması bizi yaralar” diyerek rahatsızlığını dile getirdi ve “İnsanlar Kurtuba’ya camiyi görmeye geliyorlar, katedrali değil” diye ekledi.

  Kategori:
  Haber

  tarafından yorumlandı Kurtuba Camisi’nden İslam İzleri Silinmek Mi İsteniyor?

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya