Kültür, Sosyal ve Sanat Yapısı İmiş..

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Türkiye’nin gündemi Taksim Gezi Parkı’na odaklanırken, parkta yeniden yapılması planlanan Topçu Kışlası’nın mimarı Halil Onur konuştu.Mimar Halil Onur “İhale ‘kültür, sosyal ve sanat yapısı’ olarak yapıldı. Onun dışında bir fonksiyonu yok” diyerek projesini savundu..

  Mimar Onur, yaşanan protesto gösterilerinin ardından projeden pişmanlık duyup duymadığı yönündeki soruya ise “Niye pişman olayım. Ben teknik bir çalışma yaptım. Her ortamda izahını yaptım” yanıtını verdi.

  Kışla projenin toprak üstü toplam alanı 22 bin 300 metrekare. İç avlu alanı 16 bin 857 metrekare olarak belirlenirken, bu alanın genişliği 113 metre, uzunluğu ise 148 metre. Yapıda, müzeye 11 bin metrekare ayrılırken, sanat galerisi ve sergi salonu 4 bin metrekare, kitapçı ve kafeteryalar ise 7 bin 200 metrekarelik alanda yer alacak. Zemin altında da otopark yapılması planlanıyor..

    Mimar Halil ONUR Kimdir?

  Halil Onur lisans, yüksek lisans ve doktorasını Mimar Sinan Üniversitesi’nde yaptı. Beykent ve Haliç Üniversiteleri’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1981’den itibaren Süleymaniye başta olmak üzere rölöve, restitüsyon ve restorasyon ağırlıklı çeşitli projelerde görev aldı. İstanbul SİT alanları alan yönetimi başkanı.

   

  Kategori:
  Haber

  tarafından yorumlandı Kültür, Sosyal ve Sanat Yapısı İmiş..

  • Halil bey hersey tamamda neden taksim??!! Neden gezi parki!

   sinemm 7 Haziran 2013 10:08

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir