Kubbesi Açılan Yüzme Havuzu…

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Eski mimari yapıların yeniden tasarlanması hem zahmetlidir hem de kararlar dikkatle verilir. Çünkü mevcutta olan binanın tüm ana özelliklerini korumak, kendi görüntüsünü küçük dokunuşlar haricinde kesinlikle bozmamak ve anıları yok etmemek esas amaç olmalıdır.

  Bu şekilde yapılmış bir yenilenme projesi ise Fransa’daki Strasbourg şehri yakınlarında olan ve yarı açılabilir bir kubbe şeklinde çatısı bulunan yüzme havuzu binasıdır.

  İlk tasarımı 1970 ile 1980 yılları arasında ‘1000 yüzme havuzu’ projesi için Bernard Schoeller tarafından yapılmıştır. Bu yapı geçen yıllar içinde çok fazla sayıda renovasyon geçirmiştir. Son olarak yapılan renovasyonun mimari projesi Urbane Kultur’a aittir. Urbane Kultur projeyi çizmiş ve binaya uygulamayı ise yüklenici firma olan Hi-Macs yapmıştır.

  Mimar Bernard Schoeller yapıyı kolonsuz bir şekilde geçmek için çatıyı kubbe şeklinde tasarlamış ve yaz aylarında yarım olacak şekilde açılan bir form oluşturmuştur. Uygulama yapacak olan ekip orijinal tasarımın sadeliğini korumaya çalışmış ve kubbe çatının şeklinde hiçbir bozulma olmadan yenileme işlemlerini gerçekleştirmiştir.

  Kubbenin hemen altında bulunan soyunma odaları en büyük sıkıntıyı oluşturmuş. Konumundan dolayı yaşanmış olan bu sıkıntı ancak soyunma odalarının yıkılıp onun yerine üç tane paslanmaz metalden yüzme havuzu yapılarak çözüme kavuşturulmuş. Doğal ışıktan yeterince faydalanılabilmesi için her bölüm mümkün olduğunca şeffaf malzemelerle ile yapılmış. Yaz aylarında oluşan sıcaklık için havalandırma havuz kubbesinin açılması ile doğal yollarla çözüme kavuşturulurken, böylece enerji tasarrufu sağlanmış.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir