Konut Alacaklara %15 Devlet Desteği’ni Konut Geliştiriciler Nasıl Yorumluyor?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Son 1 haftadır inşaat ve mimarlık gündemi çeşitli haberlerle çalkalanıp duruyor.Bu defa Başbakan Davutoğlu konut alacaklara müjdeli haberi verdi.Şuan pek çok firmada bu haberin sükseleri halen tartışılıyor.

  Önemli Türk Konut Geliştiricileri bu durumla ilgili ne düşünüyor peki?.Sizler için pek çok web sitesinden derleme yaparak bu açıklamaları bir araya getirdik.İşte cevapları..

  Erguvan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emre Maraşlı ;

  indir”Başbakanımızın bu açıklaması sektörde kesinlikle olumlu bir hareketlenmeye sebep olacaktır. Bireysel emeklilikte uygulanan katkı uygulamasına benzemiş. Bu yöntemler yurt içi tasarrufu arttırıcı teşviklerdir. Bu da devletin politika olarak gayrimenkule tasarruf gözüyle baktığı anlamına gelir.”

   

  Sarp Group Yönetim Kurulu Başkanı Alaaddin Akar;

  images”Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan konut alacaklara yönelik karşılıksız yüzde 15 yardım teşviği konusu hayata geçirildiğinde durağan ilerleyen inşaat sektörü de hızlanacaktır. Sektör adına atılan olumlu adımların her zaman arkasındayız.  Tüketicileri para biriktirmeye yönlendiren bu teşvik ile ev sahibi olmak isteyen kesim büyük bir avantaj yakalayacaktır. Teşviğin tüm detayları halkın kolay anlayacağı şeffaflıkta ve anlaşılırlıkta olursa hem ev sahibi olmak isteyen kişiler çoğalacak hem de sektörümüz büyümeye devam edecektir.”

   

  Gürallar Yapı Genel Müdürü Evrim Karayel;

  images”Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konut satın almak isteyen vatandaşa, peşinatın yüzde 15 ila 20’si oranında destek verileceğini belirtmesi, konut alıcısı açısından olumlu bir teşviktir. Bu şekilde, pahalılaşan pazarda yeniden bir hareketlilik başlayacaktır. Devletin attığı bu adım, toplam sermayenin artmasına ve ekonominin ivmeli şekilde iyileşmesine- hızlanmasına sebep olacaktır. Bu teşvikle halk birikime yönlendirilecek ve böylece yapılan birikimin gayrimenkule dönüştürülmesi sağlanacaktır. Yarınlarda Türk ailelerinin gelişmesine katkıda bulunacak bu teşvikin detayları belli olduktan sonra halkımız konuyla ilgili hızlı hareket edecektir.”

   

  Gülsa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Satıcı;

  images (1)”Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konut satın almak isteyen vatandaşların konut kredilerinde mecburi olarak yatırdıkları yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açtıkları her hesaba, devletin yüzde 15-20 oranında katkıda bulunacağını açıklaması gerek sektör gerekse tüketici açısından olumlu bir teşviktir. Hızlı bir tüketim içerisinde olduğumuz bu dönemlerde, tüketiciyi tasarrufa yönlendirecek olan bu teşvik, ev sahibi olmak isteyen kesim tarafından büyük bir avantajolacaktır. Sektörümüze de katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu teşviğin tüm detayları şeffaf ve kolay anlaşılır olduğu takdirde konut satışları da hızlanacaktır.”

   

  DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya;

  images (2)”İlk kez ev alacaklarınfaydalanabileceği katkı ile insanların ev alma kararının hızlanacağını ifade eden Ali Dumankaya, “Yeni getirilen teşviğin konut alıcısında önemli bir farkındalık oluşturacağını ve bugüne kadar konut alımını düşünmeyen bir kitleyi harekete geçireceğini düşünüyoruz. Bu karar aynı zamanda kentsel dönüşümü de hızlandıracak, dar ve orta gelirli kesim için konut almafırsatı yaratacak.”

   

  Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu;

  images”Bu karar şüphesiz ki sektörü canlandıracak olumlu gelişmelerden biridir. Ev alma kararını hızlandıracağını düşündüğümüz devlet desteği özellikle dar ve orta gelirliler için büyük bir fırsat olacaktır.  Aynı zamanda bu destek ile birlikte konut kredisi kullanımları da artacaktır.”

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya