Konsept Tasarım Nedir?

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Konsept tasarım, bir iç mekanın tasarımında belirli bir amaca veya fikre bağlı kalınması kavramını içerir. Konsept tasarım geliştirme, iç mekan tasarımlarında önemli bir rol oynamaktadır. Konsept tasarım fikri son 4-5 yıldır ülkemizde büyük artış göstermiş olup, özellikle restaurant, cafe gibi halka açık alanların iç mimari tasarımlarında tercih edilmektedir.

  Konsept tasarımdaki amaç belirli bir temaya uyumlu geliştirme yapmaktır. Örneğin, tıp fakültesi yakınında açılacak bir hastane konseptli cafe, bir sahil kasabasında renkli bir balıkçı dükkanı, içerisinde kütüphane barındıran bir restaurant-cafe. Gibi çoğaltılabilen örnekler konsept tasarım fikirlerindendir.

  Konsept tasarım fikri belirlenmek için ciddi bir düşünce ve yaratıcılık istemektedir. Aksi taktirde sıradan bir iç mimari örneği ile rakiplerinize fark yaratamayabilirsiniz. Bu sebeple konsept tasarım belirlemek için iç mimarlardan teklif almanız, yardım almanız gerekmektedir. Sonuç olarak konsept tasarımın amacı, daha çok kişiye erişmek ve dikkat çeken bir mekan sahibi olmaktır.

  Yeni Akım Cafe Konseptleri

  Son zamanlarda ülkemizde açılan her cafeye baktığımızda ciddi yatırımlar yapıldığı ve cafelerin buna göre tasarlandığı görülmektedir. Farklı konsept koyan cafe ve restaurantların tutulan ve tercih edilen bir işletme olması kaçınılmaz hal almıştır. Ülkemiz haricinde mekanlara da bakıldığında yeni dünya tasarımlarının tamamen konsept iç mimariye kaydığı görülmektedir. Özellikle gençlerin bulundukları mekanda fotoğraf çekilme istekleri, ve bunu sosyal medya ile paylaşmaları

  Farklı Konsept Tasarım Fikirleri

  • Dünyanın en iyi iç mimari örneklerinden olan müze bar İsviçrede kurulmuş “H.R. Giger Müze Bar” iskelet şeklinde masa ve sandalye tasarımları vardır. Oldukça farklı bir fikir ile gençlerin ilgisini çeken bu bar dünyada eşi olmayan bir uygulama konseptidir.
  • Örneğin otomobil-motor tutkunlarına özel dizayn edilmiş bir cafe konsepti ile siz de işletmenizi dikkat çeken, sosyal paylaşımlarla kendi reklamını yapan bir işletme kurabilirsiniz.
  • Bisiklet şeklinde oturakları olan bir cafe yine konsept tasarıma örnektir.
  • Ofisinizin iç dizaynını çalışanlarınız için eğlence bölümü oluşturarak müşterilerinizin gözünde prestij kazanmaya ne dersiniz? Mutlu çalışanların iş potansiyelinin artacağını ve daha çok çalışma getireceği bilimsel bir gerçektir. Siz de işyerinize eğlence alanları yaparak çalışanlarınızın boş zamanlarında keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.
  • İçerisinde ufak bir cafe barındıran mağaza fikri kulağa hoş gelmiyor mu? Bizce de harika bir fikir. Belki de bu fikir senin işletmene uygulanmak için bekliyor.
  • Çocuklu aileler için içerisinde park alanı olan bir yer harika olmaz mıydı? Aynı Avm’dekiler gibi.

  Konsept tasarım fikirlerinin herhangi bir sınırı yoktur. Hayal gücünüzün sınırı kadar konsept tasarım fikri üretebilirsiniz. Hayal gücünüz ne kadar genişse ve hayal gücünüzü ne kadar zorlarsanız o kadar iyi sonuçlar üretebilirsiniz.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya