Konsept Proje Nedir? Nasıl Tasarlanmalıdır?

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  Her mimarın kendine göre cevaplayabileceği , biraz kafa yorulası bir konudur bu bence.Tasarımlarına hayat vermeye çalışan her mimar , birçok proje için çeşitli örneklerinden yararlanır.Daha önce tamamladığı işler ve yaratıcılığının sırları boyunca yürüteceği tüm çalışmalarda hep daha fazla kişiye ulaşmak , daha geçerli işler yapmak düşüncesi vardır.

  Örneğin bir ressama ev tasarlamamız istendi diyelim.. Bu ev içerisinde atölye kısmı da olan tatlı çalışma alanlarını da bizden istenen eve dahil edilmesi istendi.

   

  Bu evi tasarlamak için hemen fikir araştırmaları yapılır..

  Daha önce böyle bir ev var mı? Kim tarafından , nasıl tasarlanmış öğrenilir.

  Elde edilen veriler ışığında notlar tutulur ve bu notları kendi projemize nasıl uygulayacağımız araştırılır.Bu araştırma için tasarım sürecinin en önemli süreci de diyebiliriz.

   

  architects_collective_tai_2Sonra elde edilen tüm notlar ve çizimler / eskizler toparlanma aşamasına girer.Bu safhadan sonra , kendi fikir atölyemizin güneş ışığına duyarız ısınmak için..

  Örneğin bence bir ressamın atelyesinde duvarların tamamı tuval olabilir.Tavan da dahil..Atelyenin hemen bitişiğinde bir ufak sergi salonu düşünülebilir.Bu merkanla ilişkili olacak ufak bir wc ve lavabo ile dış mekandan direkt sağlanabilecek bir giriş kapısı da unutulmamalıdır.

  Hatta biraz daha uçacak olursak atelye kısmını yukarıdan görebilecek ve salonun ortasından döşemede açılacak bir yarık ile galeri boşluğundan , eşinin aşağıdaki atelyede resim yapmasını seyreden bir bayan figürü hiç te abartılı olmadı sanki!

   

  Cephe konusunda bence heykeller için açılmış nişler ve tıpkı barok mimarisindeki yapılar gibi arma figürleri ve özel işçilikli çalışmalar yer alabilir.

  Pencerelerin etrafını çepe çevre dönecek bir söve ile yapının avangard yapısı biraz daha vurgulanacaktır.

  Konsept projelerin heyecanlı yönleri hep olmuştur ancak , biraz sıkıcı yapılar olduklarını kabul etmek gerekir..Belirli kalıplara sadık kalarak şekillendirecek olan mimarilerin tamamı için böyle birşeyden söz etmek te gayet mümkün aslında..

   

   

  Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdakiler de dikkatinizi çekecektir..

  Modellemesini yaptığınız tasarımların içerisinde dolaşmak ister miydiniz?

  Tasarımda yaratıcılığınızı artırmanın 13 yolu !

  260 Yıllık Mimari Sır

  Ünlü Ressam Innes McDougall ve Eserleri

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir