Kıvrılarak Yükselen Gökdelenler

  10 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Form işlevi izler diye söyler büyük mimarlar..Kimisi de nispet yaparcasına işlevi biçimlendirmeye çalışır.Sıradışılık oluşturmaya çalışmak, yeni soluklarla dikkat çekmeye çalışarak sanatını doruklarda yaşamak pek çok mimarın özellikle de popüler olanlarının başvurdukları önemli stratejilerdendir.

  Bu yazımda sizler için benim de özel ilgi alanım olan ”ekstrem yapılar” kategorisine girebilecek ”kıvrılan gökdelenler” konusuyla ilgileneceğim.

  Aşağıda resimlerini gördüğünüz döner kule, İspanyol Mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanmış olup, 27 Ağustos 2005 tarihinde faaliyete girmiştir.623 feet yükseklikte yani yaklaşık 190 metre yüksekliğindeki kule formu itibariyle oldukça dikkat çekici ve konumuza iyi bir örnek oluşturacak nitelikte.İsveç’te bulunan kule, halen dünyanın en yüksek 3. kulesi özelliğini taşımakta.

  Dubai’de bulunan Infinity Tower ise tam 306 metre yüksekliğinde ve 90 derecelik eğimle kıvırılarak göğe uzanıyor.76 Katlı gökdelen 2012 yılında amaçlanan yüksekliğe ulaştı.

  Kimilerine göre gücü, zenginliği ve iktidarı simgeleyen bu kulelerin kentlerin sağlığına ve sosyo-politik öğelerine negatif yönde katkı sağladığını düşünenlerdenim.Ancak bu gökdelenlere turistik açıdan ve günümüzün mimari gereksinimlerinden birisi olarak ta bakmanın yanlış olduğunu düşünmüyorum.

  Bazı meslektaşlarımız yatay gökdelenleri dikeylerine tercih ediyorlar.Kentsel tasarımın canlandırılması ve kente silüet kazandırması bakımından önemli unsurlar olduğunu düşünsem de yeterli planlama yapılmadığında tarihi öğelerin önüne geçebilme tehlikelerinin olduğunun da farkındayım.

  İkonik yapıların gelenekselci mimar ve tasarımcılarca eleştirildiği en büyük nokta ise yerek kimlikten uzak sürdürülemez politikaları barındırması olduklarını düşünmeleri..

  Doğrusu hangi açıdan bakılırsa bakılsın pek huzurlu yapılar olduklarını sahip oldukları manzara haricinde söyleyemeyeceğim.

  Kategori:
  Tasarımlar

  tarafından yorumlandı Kıvrılarak Yükselen Gökdelenler

  • çok güzel bir derleme olmuş.. tebrikler murat bey..yalnız hangi resmin hangi gökdelen olduğunu da yazsaymışsın iyi olacakmış..

   sezgin uçar 13 Ocak 2014 12:48

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya